Yazı alt metni

Yenidoğan Döneminde Uyku

Bebekle ilk günler endişeler silsilesi yaşarken bir şeyden keyif almayı kaçırıyoruz; yenidoğan uykusu.. Evet yenidoğan dönemi uyku öyle tatlı öyle güzel oluyor ki! Genelde zaten süt içip karınlarını doyurup uyuma derdinde oluyor yavrucaklar 🙂 Ama beynimiz o kadar çok soruyla dolu ki maalesef rahat olamıyoruz.

Sorular bir yana bir de lohusalık, değişen hormonlar, yeni dünyaya alışma çabaları derken o ilk bir ay yani yenidoğan döneminin güzelliğini atlayabiliyoruz.

Yenidoğan Döneminde Uyku Kaç Saat Olmalı?

Yenidoğan dönemi ilk 4 haftalık zaman dilimidir. Bu 4 hafta siz siz olun iyi dinlenin 🙂

Yenidoğanlar günde ortalama 16-20 saatlerini uyuyarak geçirir. Şimdi ben “ah ne güzel günlermiş” diye anıyorum.. 2 saatte bir besle, altını temiz tut ve uyut.. Yenidoğan döneminde uyku için gerekli olan ilk şartlar bunlar ve o uyurken istediğini yap. Şimdi yok canım nasıl yapıcaz istediğimizi diyebilirsiniz. Çünkü biliyorum, biz o sıra diken üstünde ,  herşeyi öğrenmeye çalışırken geriliyoruz. Mümkün olduğunca gerilmemeye çalışın herşey rayına oturacak.

Hep verilen şu öğüt varya “onu uyutunca sen de uyu” diye.. Hiç de aklımıza gelmez ya sanki yapmak:) Ben diyorum ki o uyurken siz ne istiyorsanız onu yapın. Müzik dinleyin, birşeyler okuyun, kahvenizi çayınızı için, birşeyler yiyin, yatın dinlenin, ne isterseniz. Tek ihtiyacımız uyumak değil, aynı zamanda hayatla olan sosyal bağlarımızı kaybetmemek.

Ya Kolikse?

Şimdi bunları okurken bir kitle bana çok kızacak. Kimler mi? Kolik anneleri!!  Kolik bir bebeğiniz varsa tabi ki bu saydıklarım geçerli değil. Kolik bebeği olan annelerin önünde saygıyla eğiliyorum.

Bu arada yeni başlayanlar için koliğin tanımını yapalım ; bebeklerde haftada en az 3 gün 3 saati geçen ağlamalar, huzursuzluk, ağlarken bacakları karına çekme gibi bulgular varsa kolik teşhisi konabilir. Nedenine gelince şiddetli gaz ilk sırada gelse de aslında tam nedeni de bilinmiyor. Kolik durumu 3 hafta sürebileceği gibi maalesef aylar da sürebiliyor..  Tek çare Sabır ve şefkat ! Hiç kolay değil evet ama bebek için yapılabilecek şeyler; gaz masajı, beyaz gürültü tarzı sesler dinleterek sakinleştirmeye çalışmak, kundak yapmak , ninniler söylemek , kucağa alıp bol şefkat göstermek gerekiyormuş. Ama en çok duyduğum şey sallamak.. Sallanarak daha rahat sakinleşiyorlar.

Şefkat gösterme kısmını da insanda sinir kalırsa yapabilirsiniz tabi. Bu nedenle en çok kolik bebek anneleri yardıma ihtiyaç duyarlar . Tüm bunları yaptıktan sonra kolik durumunun kısa sürmesini beklemekten başka çare yok. Allah dağına göre kar veriyor, sabrı ve gücü de yanında yolluyor sanırım..

Kundak Yapılmalı mı ?

Yenidoğan döneminde bazı anneler kundak yapmayı tercih ederken bazıları ise yapmaktan çekinir. Çünkü yanlış yapılan kundak, bebeklerde kalça çıkığına zemin hazırlıyor. Evet ben de o yüzden ya yanlış yaparsam endişesiyle ve her nedense içimde bebeğimi mumyalamak istememe güdüsüyle kundak yapmadım.

Fakat kundak yapıp, bunun faydasını çok görene de rastladım. Çünkü yenidoğanların 4-5 aya kadar sürecek olan moro refleksleri görülür, bu nedenle de sık uyanabilirler. Moro refleksi sıçrama refleksidir ve içgüdüsel olarak görülür, bebeklerin sinir sistemi gelişimlerinin bir parçasıdır. Fakat anneler kundak yaptıklarında bu sıçrayışlarda elleri kolları sabit kalacağından uyanma durumlarına da daha az rastlanır. Hem de yenidoğan, kundakta iken kendini anne karnının güveninde hissettiğine dair açıklamalar da bulunuyor.

Ben yine de bebeğime eldiven takıp suratını çizmesini önlemekten başka birşey yapmadım uyurken..

Yenidoğan Döneminde Uyku İçin Yastık, Yorgan Kullanımı

Benim ilk araştırdığım şeylerden biri de bebeklerin ne zaman yastık kullanabileceği, kullanması gerekir mi ve uyurken neye ihtiyaç duyacaklarıydı. Anne yanı beşiğin içine bir çarşaftan başka aslında bir şeye ihtiyaç duymazlar. Yastık kullanımı kesinlikle yasak. Bebeğin uzunca bir süre yastığa ihtiyacı yok zaten. Üzerine de ağır olmayan bir müslin battaniye ya da pike yeterlidir. Zaten Allah korusun boğulma, nefes alamama riskine karşı yatakta fazla eşya bulundurmamak gerekli.

Benim anne yanı beşiğimin (Chicco Next to Me) tek sevdiğim özelliği reflü yatağına dönüşüp eğim sağlamasıydı. Böylece uyurken reflü ya da kusma problemi olan bebekler için konfor sağlıyor. Masal’da çok böyle sorunlar olmasa da onu ilk 6 ay hep eğimli yatırdım.

Masal’ın İlk 1 Ay Uykusu

Masal, önceki yazımda bahsettiğim gibi ilk birkaç gün yatak odasında yanımdaki beşikte yattı. Fakat sık uyanıyor ve ben de acemilikle napıcağımı bilemiyordum. Kendi kendimize bu çocuk karanlığı sevmedi teşhisi falan koyup, ışığı hafif açıyorduk. Ne kadar saçma değil mi ? E be kızım herşeyi okuyosun da şu uykuyu neden okumuyorsun!!

Daha rahat etsin diye beşiği salona taşıdık ve annemin karşısında yatmaya başladı . Geceleri geç uyuyordu ama sabaha kadar da kesintisiz uyuyordu . Oh dedim düzene girdi. Bu mu düzen ? Kesinlikle değilmiş. Bir kere yenidoğanı gece kaldırıp beslemek gerekiyor. “Aman uyuyan çocuğu elleme” dediler diye ben hiç kaldırmadım . Geceleri sık sık başına gidip iyi mi diye bakıyordum. Fakat siz mutlaka gece uyandırıp besleyin.

Bir süre sevinmiştik, hatta kendimiz de şanslı olduğumuzu dinlenebildiğimizi düşünüyorduk. Masal gece 1’de gece uykusuna yatıyor sabah 8’e kadar uyuyordu. Ne kadar yanlışmış!! Uyku konusunu iyice okuyup daha ilk günden itibaren ne olursa olsun uyku saatlerini belirlemek gerekiyormuş. Aksi durumda siz de benim gibi bebeğinizin gecesini gündüzünü karıştırabilirsiniz.

İlk 1 ay yanlış bir uyku düzenini benimsedikten sonra Masal’ın 40’ını uçurduk . Ah yavrumuz ne kadar da güzel uyuyor derken 40’ından sonra uyku gerçeğiyle tanıştık ve tüm yanlışlarımızı gördük. İlk 1 ayın konforunu mumla aradık.

Yenidoğan döneminde siz siz olun asla gece 1’lerde gece uykusuna yatırmayın bebeğinizi. 2. hafta itibariyle bir rutin belirlemekte fayda var. Gündüzü geceyi tanıtmak , uyku saatlerini ona göre ayarlamak oldukça mühim.

Yenidoğan Döneminde Gündüz Uykusu

Yenidoğanlar gündüzleri de çoğunlukla uyuyor oluyor ve uyandıklarında da beslenme ihtiyacı duyuyorlar. Ben Masal’ı 2 saatte bir besliyordum. Gündüz uykularının en iyi tarafı gürültüde dahi uyuyup, koltuğa herhangi bir yere bıraktığımda gayet güzel uyumasıydı.

Tabi o sıralar bunun sadece ilk 40 gün için geçerli olacağını bilmiyordum. Şimdi düşünüyorum da o 40 güne dönecek olsam Masal uyurken başında bekleyeceğime, kendi keyfim için de birşeyler yapardım. İlk çocuk heyecanı işte bu oluyor.

Masal’ın henüz 16. Günü, herşey yolundayken 🙂

Şimdi dilerseniz gelin 6 aya kadar olan uyku düzenimizi yanlışları ve doğrularıyla okuyalım .

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Şunlar da ilginizi çekebilir
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara