Uyku Eğitimi

Bebekler için en çok tartışılan konudur uyku eğitimi. Zararlı mı, yararlı mı derken kafaları karışan anneler için faydalı olacağını düşünüyorum bu yazımın.

İnsanoğlu gerçekten her yaşta, her zaman öğrenmeye muhtaçtır. Bebeğinizi düşünün her zaman bir şeyleri öğretmek için desteklemiyor musunuz? Oturması için , emzik kullanması için, biberona alışması için, yürümesi için, tuvaletini söylemesi için mutlaka sizin desteğinize ve öğretilerinize ihtiyaç duymuyor mu? İşte Uyku konusu da böyle bir şey. Desteklenmesi gerekiyor bebeğinizin.

Çaresiz olduğum dönemlerde öyle çok araştırma yaptım ve o kadar çok, öylesine yazılmış yazılarla da karşılaştım ki o nedenle bu yazı sizin gönlünüzü biraz ferahlatsın, biraz da yol göstersin istiyorum. Ben çocuk gelişimi konusunda eğitimli olmama rağmen, bilmek ve uygulamak arasında nasıl zorluklar olduğunu, özellikle bu uyku konusunda anladım! Size en çok takip ettiğim ve yardım aldığım sayfaların ve kişilerin isimlerini de tek tek yazıcam.

Uyku Sorunlarının Başlangıcı

Benim bebeğimin uyku sorunu daha 2.ayında başladı. Daha önceki yazımda da bahsetmiştim. 3 hafta boyunca ne eşim ne ben, geceleri hiç uyumamıştık. Yaptığım hataları önceki yazımdan okuyabilirsiniz.

Burada aslında uykuyu 2’ye bölmek gerekiyor. Benim fikrim;  6 aya kadar uyku ve 6.aydan sonra uyku! Çünkü bebekler ilk 6 ay gerçekten annelerinin kokularına, ten temasına ihtiyaç duyuyorlar. Hele yenidoğan bebeğinizi kucakta emzirerek ya da besleyerek uyutmak kadar doğal bir şey yok. 6 aydan sonra büyüyen bebeğinizle beraber tabi ki kucağı ve destekli uykuyu bırakmak isteyebilirsiniz.

Bu yazıyı bolca uyku sorunu yaşamış bir anne olarak yazıyorum. Ben maalesef 6. ayda da bırakamadım ve sonraki 6 ayda da. Yani ben 1 yaşa kadar gündüzleri sürekli emzirerek ve kucakta uyuttum. Mutlu muydum? Tabi ki hayır!! Hele 6.aydan sonra artık bir şeyleri değiştirmenin vaktinin geldiğini düşünüyor ancak hiç de adım atmaya cesaret edemiyordum. Geçirdiğimiz 3 uykusuz haftadan sonra rutin oluşturduğum için gece uykuları daha iyi gidiyordu. En azından biraz uyuyorduk (kesintisiz 2 ,bazen 3 saat) ve o nedenle düzen de bozmak istemiyordum. Olur böyle hatalar. Geç olsun güç olmasın =)

Uykuyu Öğretmek İçin Zamanlamanın Önemi

Uyku Eğitimine ne zaman başlayacağınız hem kendi konforunuz hem de bebeğinizin konforu için önemli. Ne kadar erken o kadar iyi. Eğer eğitime erken başlarsanız , mesela 7.ayda, bebeğiniz hızlı bir şekilde öğrenip size çok da direnmeyecektir. En azından 1 hafta-10 günde bir düzen oturtabileceğinizi düşünüyorum.

Yürümeye başlayan ve algıları iyice açılan bebeğinizle eğitim biraz daha çekişmeli oluyor.Bu nedenle tercih sizin ve sabrınızın 🙂

Uyku Eğitimine Karar Verene Kadar Olanlar

Ben cesaret edemediğim için, Masal 1 yaşı geçtikten sonra artık canıma tak ettiği bir anda kesin kararımı vermiştim. Yürüyen, ağırlaşan bir bebek ve tüm gündüz uykularında kucağımda yarım saat emerek uykuya geçiyor, işte bu benim için tam bir kabus olmuştu. Kucağımda uyuduğu için de hiçbir şey yapamıyordum. Yemek bile yiyemiyor ancak evde birileri varsa bana yiyecek bir şeyler getiriyordu ve tek elle yiyordum.

Artık “bari daldıktan sonra beşiğinde uyusa” dedim ve yenidoğan zamanından sonra ilk kez yeniden  beşiğe bırakmayı denedim. Fakat sonuç aynıydı. İlk aylardaki gibi ne zaman beşiğe bıraksam uyanıyordu. Bu çılgınlığı ancak yaşayan bilir. 30-40 dakika emmesine dayan, üstüne beşiğe bırak uyansın ve tekrar dalabilmek için yine meme istesin. Emzirmekten bile midem bulanır hale gelmişti. Bunu okurken bana kızanlar da olabilir ama ben bu kadar kötü yaşam koşuluna açıkcası alışamadım ve bu sefer çocuğuma karşı da sabrım tükenmeye başlamıştı. O çıldırdığım anda “yeter artık bu işi çözeceğiz” dedim eşime. Çünkü ağlamaktan yorulmuştum.

Geri dönüp baktığımda hala onca zaman nasıl sabretmişim, neden cesaret etmemişim diyorum. Ama şuna inanıyorum ki her şeyin bir zamanı var ve hayat size o akışta “Vakit Tamamdır” diyor ve aksiyona itiyor 🙂

Eğitim İçin Doğru Yola Karar Vermek ve Destek Verecek Olan Kişiyi Bulmak

Bir çıldırma anından sonra karar verdiniz, aylarca araştırdınız belki de ama kafanız hala karışık.. Normal. Ben öncelikle çevremde uyku eğitimi veren birileri var mı diye bakındım, bir kaç arkadaşıma sordum, bebeklerinin uyku durumlarını, neler yaptıklarını.

Google ve Instagram’dan çok araştırdım eğitim nasıl verilir, ne yapılır? Bana “öyle yapma, böyle yap” diyecek eğitimli, işinin ehli birine ihtiyacım vardı. Bunu anladığım an artık emindim . Ben bir pedagogtan yardım alıcaktım. Zira diğer bazı “uyku koçları” işin psikoloji kısmı ile ilgilenmeyip alacağı paraya bakıp, saatlerce ağlayan bebeklere uyku eğitimi verildiğini düşünüyordu. Hatta psikolog kimlikli bir kadını takip ediyordum, bir süre sonra anladım ki tüm eğitim alan çaresiz anneler, bebekleri 5-6 saat ağlatıp ohh sonunda uyudu diye kadına teşekkür mesajları yağdırıyordu. Yorum olarak bu mu yani eğitim dediğimde, uyku danışmanı sevgili bayan psikolog kişisi beni engelledi 🙂 Acaba neden.. Aman diyim bu tip kişilere karşı dikkatli olun.

Araştırmalarım sonucu kafama uyan bir pedagog buldum. Ağlatmadan uyku eğitimi olması benim için çok önemliydi. Pedagog asla uzaktan başlamıyor, öncelikle yüz yüze sizinle tanışıp, sizi ve bebeğinizi tanıyor. Ne yapacağınızı karşınızda anlatıyor.

Uyku Eğitimi Başlıyor

Girdik kapıdan içeri, biraz endişeli, biraz soru işaretleriyle dolu. Tanışıp, odaya geçtik. Hamileliğinizden itibaren sorular sormaya başlıyor kendisi, evet bu nokta oldukça dikkatimi çekti çünkü sizin hamileliğinizle, doğumunuzla ve travmatik anılarınızla ilgilenip bebeğinizin psikolojisini, sergileyebileceği davranışları analiz ediyor.

Hatta Masal’ın uyku eğitimine nasıl tepkiler verebiliceğini de anlattı. Masal 15 aylıktı artık ve biraz zorlu geçebilirdi süreç. Fakat bağlanma temelli olacaktı, anne ve bebek bağını sarsmadan, nazikçe. Benim de istediğim buydu. Daha rahat ve güvenli bir eğitim.

Pedagogumuz ile eğitime başlayacağım güne karar verdik ve o günden sonra bir diğer seansa kadar telefonlaşacaktık. 3 Ocak 2020 tarihine karar verdim ve o günün gecesinde eğitime başladım.

Uyku Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar

-Eğitim gece uykusu ile başlamalı

-O gün bebeğiniz gündüz uykusunu iyi almış olmalı

-Gün içinde güzel oynamalı, huzurlu olmalı

-Aşırı yorgun olmamalı

-Aşırı uykusu gelmiş olmamalı, uyku saatlerine dikkat edilmeli

Bu maddelere mutlaka dikkat edelim ki her şey yolunda ilerlesin. Eğer uyku saatleri konusunda emin değilseniz çok güzel anlatan sayfalar var. Pınar Sibirsky’nin YouTube videolarını tavsiye ederim ve Instagram sayfası da var “kundakuyku”. Kendisini tanımıyorum ama videolarından çokca faydalanmıştım. Danıştığınız pedagog var ise zaten o da sizi saatler konusunda bilgilendirecektir. Fakat tüm bunlar bir kenara ben kendi çocuğunuzu sizin gözlemleyip saatleri abartmamak kaydıyla kendinize göre düzenlemenizden yanayım.

Mesela bir şeyi itiraf edeyim; pedagogumuz en geç akşam 20:00 de yatmış olsun demesine rağmen ben bir yarım saat kaydırdım. Hatta uyku eğitimine akşam 19:30 da başlayın demesine rağmen ben 20.30 da başladım. Çünkü gerçekten Masal’ın uykusu gelmiş olmuyordu o saatlerde. Hiç uykusu yokken de açıkcası direnmesi iki katına çıkabilirdi.

Eğitimde İlk Gün

Masal’ın gece uykusu ile eğitime başladık. Önce 10 dk kadar emzirdim ve emzirirken anlattım (yaşı büyüdüğü için algısı, anlayışı biraz daha açık olduğundan) “Kızım şimdi önce sütümüzü içiyoruz, sonra güzel güzel beşiğimize yatacağız ve orada uyuyacağız” ..Bunu farklı kelimelerle süsleyerek defalarca anlattım.

Pedagogumuz ilk gün ağlanıp sızlanabileceğini ve eğer 55 dakikanın sonunda hala şiddetli ağlamaya devam ediyorsa eğitimi bırakıp eski usul uyutabileceğimizi söylemişti. Ağlamayıp yatıyorsa ve sağa sola dönüyorsa bırakacağız kendi haline ve bekleyeceğiz. Tabi ki Masal yürümenin ona verdiği yetkiye dayanarak yatırdığım gibi kalktı 🙂 Burada yine pedagog tavsiyesi ile eğer ağlarsa kucağa alıyoruz ve bir 14 saniye kadar sakinleştirmeye çalışıyoruz. Şimdi bu dakikalar, saniyeler de nedir diye kafanızdan geçiyor olabilir. Benim de geçmişti ama bilimsel araştırmalara dayalıymış.

Masal birkaç kez yatır kaldır yaptıktan sonra ağlamaya başladı, bu defa kucağıma aldım ve 14 saniye daha bekledim ve tekrar koydum, tekrar ağladı, tekrar telkin , al koy, al koy derken 55 dakikayı bulduk. Masal hala baktık ki aynı pozisyonda, eski usul uyuttum, yani emzirerek. Zaten 5 dk bile dolmadan sızdı 🙂

Pedagogumuz,  üzülmeyin dedi bebekler her şeyi hafızalarına kaydeder, her gün bunları kaydediyor olacak, biraz sabır dedi.

İhtiyaç olan şey aslında birinin sizi desteklemesi, yapacaksın, haydi şimdi şöyle yap demesi ve umut vermesi. Pes etmemeni söylemesi. Uykuyu öğretirken hatta öğretmek için adım atacakken böyle bir itici kuvvet gerekiyor.

Eğitimde 2.Gün ve Sonrası

ikinci gün yine gece uykusunda bir deneme yaptık ve inanın 1.günün aynısıydı. Yine pes edip eski usul uyuttum. 3.gün sabahında bir uyandım ki boğazım ağrıyor ve hasta oluyorum. Dedim “ben eğitim falan veremem, sabredemem bu hasta halimle”.

Pedagogu aradım, kendisi de tamam bir kaç gün mola verin dedi. O akşam o kadar halsizdim ki Masal’ı memede 30 dakika bile tutmaya tahammülüm yoktu. Biraz da içten içe eğitim de sekteye uğrasın istemiyordum tabi. O tahammülsüzlükle birlikte Masal’ı emzirip beşiğe bıraktım, bir defa kalktı yatırdım ve bir daha kalkmadı. Ben tabi o sıra şok oldum. Derken biraz da çabuk dalsın ben de dinleneyim diye çok hafif beşiğini salladım. Bu arada Masal hala yanımızda park yatağında yatıyor, o da sallanabilir bir model.

Ben böyle bir 30-40 dakika bekledim ve sonunda uyudu. Eşim de salondaydı ona içerden mesaj attım, beşikte uyudu diye 🙂 O mesajın ekran görüntüsünü hala saklıyoruz 🙂 Çünkü bizim için tarihi bir andı Masal’ın kendi kendine uyuması.

Eğitimde ilerlemek için Umut verici bir şeyler şart

İçim içime sığmıyordu, işte tam o an bana ilerisi için büyük bir umut olmuştu. Ve benim için bir devrimin başlangıcıydı. Gerçekten de tüm emeklerimizi hafızaya alıyor bebeklerimiz bence. Sonraki tüm günler Masal’ı akşamları emzirip beşiğine bıraktım. Kimi gün kalktı tekrar yatırdım, kimi gün uzun sürede 40-50 dakikada daldı uykuya, bazen de beni şaşırtarak 5-10 dakika içerisinde.  Ama ben gece uykularında bir daha hiç pes etmedim.

Çünkü benim ilerlememi sağlayan umudum vardı artık! Süreç boyu hep yanındaydım, uyuyana kadar onu bekledim. Hiçbir zaman bırakıp odadan çıkma yöntemini kullanmadım. Belki biraz daha büyüdüğünde ona da alışır, bilemiyorum. Çok da ihtiyaç duymuyorum açıkcası.

Uyku Eğitiminde Gündüz Uykuları

Uyku eğitiminde gündüz uykuları her zaman daha zorludur. Çünkü gündüz uyku hormonları geceye göre daha düşüktür ve direnç göstermeye meyillidirler. Daha fazla ayık kalmaya dayanabilirler. Özellikle de yaşı büyükse..

Ben ilk başlarda kendi hastalığımdan (grip) ötürü açıkcası gündüz savaş vermeye cesaret edemedim. Bir de Masal 15 aylıktı ve hala 2 gündüz uykusu uyuyordu. Bu demek oluyordu ki günde 2 kere savaş vereceğim. Tabi ki hasta halimle buna cesaretim yoktu.

Derken bir gün karar verdim gündüz de eğitim vermeye, uykusu tam bastırmadan yarım saat önce beşiğe gittik, tabi ki de çok fazla direndi, 15-20 dakika kadar sabredebildim yatır, kaldır uğraşmasına. Sonra tekrar eski usul ve kucakta. Bari diyordum emzirdikten sonra bırakabilsem beşiğe, o da çok değişkendi. Kimi gün bırakabildim, kimi gün hiç bırakamadım, yine uyandı.

Gündüz Uykusunda İlk Başarı

Bir gün yine kararlı bir şekilde beşiğine bıraktım, artık güzelce anlatmaktan dilimde tüy bitmişti. “Bak burası senin beşiğin, ne kadar güvenli, ne kadar rahat, kucaktan daha rahat, hadi burada yatalım, bak tavşanın da burada yatıyor seninle” 🙂 (Bu arada 3 aylıktan beri yanına uyku arkadaşı niyetine bir tavşan almıştım, hep onunla yatıyor)

Baktım böyle anlat anlat olmuyor, itiraf edeyim sabrımın taştığı bir anda biraz sesimi yükselttim. “Hadi Masal kaç kez anlatıcam ,yeter burada uyuyacağız” diye. Biraz da beşiği salladım derken bir afalladı 🙂 Baktım yatışa geçti, 20 dakika sağa sola döndükten sonra daldı. Ben yine mutlu, azıcık tatlı dilden sapmış olsam da o an yine bana umut ışıklarını yakmıştı hayat..

Devamında bazı günler kendisi uyudu bazen çok direndi ağladı, gündüz uykuları biraz karışık gittik açıkcası. Çünkü 2 uykuydu ve gerçekten beklemeye , uğraşmaya takatiniz kalmayabiliyordu.

Uyku Eğitimini Baltalayan Hastalık

Tam içimde bütün umutlarım yeşermişken Masal grip oldu. Eğer bebeğiniz grip olduysa özellikle gündüzleri asla beşikte uyumasını beklemeyin hele de burnu tıkalıysa. Bizim bütün gündüz uğraşları gitti tabi. Masal tekrardan döndü kucağıma. Üzülüyordum da; burun tıkalı, öksürüyor. Kendimiz nasıl böyle rahatsız hissederken uyumakta zorluk çekiyorsak onlar da öyle.

Bazen kendimizden pay biçmeyi unutuyoruz ama onların da uykuları kaçabilir, gaz sancısı girebilir, bir yerleri ağrıyıp dalmakta zorluk çekebilirler. Bu noktada onlara da alan tanımak , zaman vermek gerek.

Hastalık boyu ve sonrasında bir süre Masal yeniden gündüzleri kucakta uyudu. O sıra kendimce şöyle bir karar aldım. Akşamları pes etmeyeceğim, beşiğinde uykuya dalacak ama gündüz uykuları teke düşene kadar kendimi yormayacağım, sinirlerimi zıplatmayacağım. Çünkü kaş yapayım derken göz çıkarıp, Masal’ın da psikolojisini bozmak istemiyordum.

Tek Uyku Düzenine Geçiş

18. aya yaklaşırken farkettim ki Masal uykulardan birine, özellikle öğleden sonraki uykusuna direnip, meme emerek bile olsa çok geç dalmaya başladı. Tamam dedim uykuyu teke düşürme vakti geldi. Madem uyku teke düşüyor o halde beşikte uyuma zamanı da geldi.

Sabah 07.00 – 08.00 arası mutlaka uyanır Masal. Ne olursa olsun onu 12.30 a kadar oyalayacaktım, kafaya koymuştuk bir kere. Bu süreçte eşim de evde olduğu günlerde bana destek verdi tabi. Destek alabiliyorsanız çok daha şanslısınız çünkü en azından daha rahat oyalayabiliyorsunuz.

Bir kez denedik ve sonuç mükemmeldi diyebilirim. Öğlene kadar Masal yorulmuş, iyice uykusu gelmişti. Ben de ona güzel güzel anlattım “Bak şimdi sütümüzü içeceğiz ve sonra beşiğimizde uyuyacağız” . Kafasına bunu sokana kadar uğraştım. Beşiğe yatırdım, o yorgunlukla hiç kalkmadı. Bir baktım 10 dakikada uykuya daldı. Tamam dedim , tek uykuyla beraber hayatımız değişiyor, güzelleşiyor 🙂

Sıradaki Hedef Başka Evde Uyutma

Keşke dedim başka evlerde de böyle kucaksız uyuyabilse. İlk iş annemlerin evine bir park yatak aldım. Orda daha az kullanılacağı için 2.el aldım. Facebook’ta “Araştıran Anneler” grubu var oradan yazdım ve hemen buldum satmak isteyenlerden.  Gayet ucuza annemlerin evinde de bir beşiği olmuş oldu Masal’ın.  Yine de sıfır olan uygun park yataklar da bulabilirsiniz.

İlk denemeyi yaptığımız gün yine Masal’ı emzirdim “Bak şimdi de burdaki beşikte uyuyacağız” diye emzirirken defalarca tekrarladım. İlk yatırmamda tabi bir kaç kez kalktı. Ben yeniden ” Hadi bakalım bu da senin beşiğin, bu da çok rahat, yatıyoruz..” vs diyerek tekrar yatırdım. İçinizden “offf bu nedir ya” diyebilirsiniz ama gerçekten onlarla konuşmak ve anlatmak gerekiyor. Özellikle 1 yaş üstü bebek sizi gerçekten anlıyor emin olun. Ve sonuç, Masal uyudu.

O günler gerçekten mutluluktan uçuyordum, Masal sonunda kendisi uyumayı öğrenmiş, üstelik ananesinin evinde de uyuyordu.

Gece Uyanmaları

Evde de uykular gayet iyi gidiyordu. Bu arada Masal geceleri her zaman kalkar. Kesintisiz uyuduğunu pek görmedim. Aslında 1 yaş üstünde gece beslenmesine gerek yokmuş ama Masal en az 1, en fazla da 3 kez kalkar hala. Bu bir alışkanlık biliyorum ama ben yaşadığım onca şeyden sonra, onun gece 1-2 kalkmasından o kadar da rahatsız olmuyorum. Bir de ona kendi başına uyutmayı öğrettiğinizde, 5-10 dk emzirip tekrar geri bırakabiliyorsunuz. Kendisi yine sağa dön , sola dön uyuyabiliyor. İşte aslında bu nedenle gece kalkmaları çok da rahatsız etmiyor (Tabi 4-5 kere kalkmıyorsa)

Önünüzdeki tek engel bebeğinizin hastalığı

Tam işler yoluna girdi, benim için yeni bir devir başladı derken, kızım yine influenza oldu. Biz tekrar kabus günler geçirdik. Gündüzleri zaten kendi sıkıntısından dolayı uyku saati diye birşey de kalmadı. Hem memede uyuyor hem de burun tıkanıklığı, geniz akıntısı derken tam da uykusunu alamadan uyanıyordu.

Ateşi de çıkmıştı ve ben bir gece kıyamadım yine eski usul uyuttum. Yani eğitime başladığımdan beri ilk kez bir gece uykusunda fire vermiştim. Gündüzler zaten biraz karışık gidiyordu ama gece için ilk kez böyle bir şey yaptım. Sonraki gecelerde yine beşiğe koydum ve sorun etmeden uyumaya çalıştı. Fakat ateşi olduğundan dolayı çok sık uyanıyordu.

Zaten çocuğunuz hasta olduğu için ona üzülmekten canınız yanıyor ve uykusuz kalmanızı pek umursamıyorsunuz, o iyi olsun bu kabus günler bitsin istiyorsunuz sadece.

O günler bitiyor bitmesine de , sonra gündüz uykularını oturtmaya çalışırken tekrar sabrınız zorlanıyor 🙂

Bozulan Uyku Düzenini Tekrar Düzenlemek

Burada yapmanız gereken aslında yumuşak geçişler. Yani hastalık biter bitmez hadi beşiğe gidiyoruz yapmadım ben. Ona bir kaç gün daha süre tanıdım. O günlerde de uyuturken hep anlattım, şuan böyle ama sonra yine beşikte uyuyacağız diye.

Bir gün tamamdır dedim gün bugün. Başlıyoruz!

Gerçekten başa sarıyor her şey! Tekrardan eğitime başlamak durumunda kalabiliyorsunuz. Ben açıkcası aşırı sabır gösterdiğimi söyleyemem. Güzelce anlattığım günlerin yanı sıra , biraz da “Hadi çabuk yatıyoruz , hayır kalkma” diyerek beşiği sallayarak yatmasını sağladığım günler de oldu. 5-6 gün bu şekilde ızdırap halinde çekişerek geçirdik ama inanın sonunda pes ediyorlar tekrardan. O nedenle bu noktada umutsuzluğa kapılmamak gerekiyor. Kararlı ve istikrarlı olun , gerçekten anlıyorlar başka yolunun olmadığını.

Uyku eğitiminde en önemli şey Karar. Bugün karar verip başlayıp yarın vazgeçip iki gün sonra tekrar karar verip tekrar başladınız olmaz. Onlar sizdeki bu dengesizliği hissediyor. Ne kadar kendinizden emin okadar iyi.

Biz anneler çocuklarımız uyumadığında dünyanın sonu gelmiş gibi davranırız. Ben uyku eğitimine başladığımda “uyumazsa uyumaz” mantığına biraz daha yaklaştım. Bir gün uyumayacak ama ertesi gün uyuyacak. Sanırım kendimiz kasmayıp biraz daha rahat davrandığımızda işler yoluna giriyor.

Hastalıktan sonra uyku gerilemesi yaşadığımız zaman da işleri düzeltmek için biraz zaman gerekiyor. Her şey yeniden yoluna giriyor. Şuan gündüz uykularımız da gayet iyi ve beşiğe alışmış durumda. Bebekler düzeni seviyor. Ona ufak tefek uyku rutinleri de yaptığınızda çok alışıyorlar. Mesela biz gündüzleri önce süt zamanı diyoruz ve o süt içerken ben ona uykudan bahsedip, zamanın geldiğini anlatıyorum, sonra bebeklere ve oyuncaklara iyi uykular diliyoruz. Aynı şekilde akşamları da alt değişme, diş fırçalama, süt zamanı ve bebeklere de iyi geceler dileme şeklinde bir rutinimiz var. Şimdilik işler yolunda.

Sırada hayalini kurduğum memeyi bırakma günlerim var , o zaman belki gece boyu kesintisiz uykuya geçiş yaparız diyorum.

Kısacası annelerin hayalleri hiç bitmiyor , zaten bitmesin de 🙂 Herkese bu yolda kolaylıklar diliyorum.

Yenidoğan uyku düzeni ve  ilk 6 ay uyku düzeni yazılarımı da inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Yorumlar (4 yorum)
Melek
Melek Cevapla
- 20:36

İşte aradığım yazı çook teşekkürler gerçekten şu kadarcık bilgi için 1300 TL para istiyorlar ya Allah razı olsun

  Annelik Masalı
  Annelik Masalı Cevapla
  - 21:22

  Çok teşekkürler güzel yorumunuz için, ben de bu amaçla annelere destek olmak adına açtım bu siteyi 🙂

Fatma Meşe Öz
Fatma Meşe Öz Cevapla
- 22:42

Detaylıca paylaşmışsınız , çok teşekkür ederim.Şuan nasıl düzeniniz, yatır kaldır tekniğiyle başardınız değil mi yanlışım yoksa. Kaleminize sağlık.

  Annelik Masalı
  Annelik Masalı Cevapla
  - 21:23

  Teşekkür ederim, şuanda uykuları gayet iyi. Yatır kaldıra benzer ancak çok daha serbest bir çalışmadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara