Koronavirüs Dönemi Ebeveynlik

Bu bir sürpriz konu başlığı.. Koronavirüs dönemi ebeveynlik..  Bu yazımı önce “Koronavirüs dönemi annelik” olarak yazmayı planlıyordum fakat bu dönemde babalar da göreve çokça dahil olmak durumunda kaldı. Tabi çoğu baba diyeyim, istisnalar kaideyi bozmasın 🙂

Ülkece malesef ki çok zor günler geçiriyoruz ve gerçekten önümüzü göremiyoruz. Keşke bu illetin ne zaman son bulacağını bilebilsek. Hatta çoğu zaman keşke ileri sarsak da “Ah ne günlerdi “ diye bu günleri ansak diye düşlerken buluyorum kendimi..

Koronavirüs Psikolojisi

Bu dönemi nasıl geçirdiğimize  bağlı olarak psikolojimiz de o yönde etkileniyor aslında. Yani herkesin şartları, hayatı yaşayışı, algısı, zevkleri, duyguları farklı. Dolayısıyla birinin şükrettiğine diğerimiz isyan edebiliyoruz. Ya da birilerimiz sıcacık evinde otururken, bir çok evsizin de var olduğunu biliyoruz. Veya  hala çalışmak zorunda olan, eve kapanamayanlar ve tabi ki sağlık çalışanlarımız var!
Kısaca herkesin psikolojisi, içinde bulunduğu duruma göre şiddetlenip azalabiliyor.

Bugünlerde bendeki durum ise açıkcası git gelli..Instagram’da  bazı fenomenlerin  profillerine bakıyorum.. “Haydi şükredelim, her işte bir hayır vardır, kendimize yönelelim, benliğimizi bulalım, hobilerimize vakit ayıralım” mesajı veriyor bir çok kişi..”Evde Kal” mesajı içeren bir çok ünlü paylaşımlarıyla her gün karşılaşıyoruz. Ben bazen okuduğumda kendimi kaptırıyorum ve “evet ya bu bir fırsat” diyorum, çocuğumuzla anne-baba olarak daha fazla ilgilenme, ona daha çok yoğunlaşma fırsatı. Fakat bazen de karamsarlıktan kendimi alamıyorum.

Daha küçücük çocuklarımız ne olduğunu anlamadan (çünkü belki anlatabilecek yaşta değiller) eve kapanıp kalmış, temiz havayı, parkı unutmuş, hatta bunları geçtim neneleri dedeleri unutmaya başlayacaklar. Bu beni çok üzüyor. Diğer yandan ya hastalığa yakalanırsak, çocuğum ne olacak, bana ne olacak korkusu. Biz evimize kapandık ama markete çıkıyoruz ,dışarıdan bir şey taşır mıyız korkusu..Sürekli bir temizlik hali ve artık yemek siparişi de vermek riskli olduğu için sürekli bir yemek pişirme hali. Belirsizlik.. İşte psikoloji sanırım bu noktada çökme sinyalleri veriyor. Benim git gellerim de tam olarak burada başlıyor, “Ne olacağız?” sorusu ile..

Başa Çıkma Yöntemleri

Başlığa aldanıp şimdi buraya madde madde kendimizi güçlü tutacak yöntemleri sıralayacağımı düşünmediniz dimi 🙂 Zaten benim uzmanlık alanım değil o yüzden ahkam kesemem ama tek verebileceğim tavsiye ; MUTLAKA KENDİNİZİ BİRŞEYLERLE MEŞGUL EDİN!  Tek madde !

Geçen gün dedim ki “İyi ki Masal var”. O normal zamanda “Kendime zaman ayıramıyorum” diye olan serzenişlerime bugün şükrediyorum. İyi ki de fazla kendimle başbaşa kalamıyorum , çünkü kalınca zihnimi korkular, endişeler silsilesi basabiliyor. Konu üstüne daha çok yoğunlaşıp, daha çok yalan yanlış haber, bunaltıcı rakamlarla ilgilenmeye başlıyorum. Hatta virüsün ülkemizde çıktığı ilk günlerde Masal uyuduğu anda haberlerde kayboluyordum. Sonraları dedim ki “Daha az haber okumalıyım”.

Gün içinde zaten yemek , Masal ile oyun, ev içi koşturmalarla geçiyor. O uyuduğunda ise mutlaka oyalanıcak güzel bir şeyler bulmaya çalışıyorum. Müzik dinlemek, yazı yazmak, dizi-film izlemek..vs gibi. Son zamanlarda bazı sanatçılar canlı yayın yapıp konser de veriyor, bence böyle şeyler güzel olabilir oyalanmak için. Çocuğu olmayanlara tavsiyem de aynı şekilde. Bugüne kadar isteyip de yapamadığınız şeyleri evde yapmaya gayret edin. Yemek yapın, müzik dinleyin şarkı söyleyin, kitap okuyun, egzersiz yapın, online sertifika programlarına kayıt olun. Gerçekten evde de yapılabilecek o kadar çok şey var ki! Ne yapalım bu günleri de böyle atlatacağız inşallah.

Çocukla Evde Hayat

Gelelim çocukları evde tutabilme kısmına.. Benim kızım ufak olduğu için biraz daha rahat evde tutmak ancak tabiki her günü de aynı geçsin istemiyorum. Maalesef evde kaldığı zamanlarda daha fazla tv açmak zorunda kalıyoruz. İstemiyoruz ama kaçışı da yok. Ben açıkçası zoraki oyundansa biraz tv karşısında dinleniyor olmayı da yanlış bulmuyorum. Tabi şu sözü de asla aklınızdan çıkarmayın “Herşey zehirdir, mühim olan dozu” !! Bu söze ek olarak ne olur pozitif ebeveynliğin nirvanasını görmek için delirmeyin 🙂 Evet uğraşın, emek verin ama hayatı biraz da akışına bırakın..Kızgınlık, öfke, karamsarlık, korku da hayata dahil ve bunları yaşarken bazen bu ruh hallerimiz davranışlarımıza da yansıyabilir, insanız.

Karantina Günlerinde Oyun

En önemli konu; Oyun! Onların hayatı oyun oynamak zaten. Bir çok oyun türetebiliriz. Saçma bile gelse öyle basit şeylerle oyalanabiliyorlar ki ! Mesela geçenlerde internette duvara bant yapıştırıp üzerine topları yapıştırdıklarını görmüştüm , hemen uyguladık ve kaç sefer gidip gelip onları yapıştırdı inanın sayamadım 🙂 Sonra eve oyun hamuru söyledik. Oyun hamuru ile oldukça fazla vakit geçirebiliyorlar. Bir de evde kalma süresinin uzayacağını anladığımda bir çadır siparişi verdim,  onu kurduk ve çok beğendi, içine bebeklerini diziyoruz, onlarla oynuyoruz, bizi çağırıyor, beraber yatıyoruz. Yazı tahtası var ona karalamacalar yapıyoruz, müzik eşliğinde dans ediyoruz. Aslında çocukları mutlu etmek kolay . Burada önemli olan kendimizde o enerjiyi bulmak. İnsanız bazen gerçekten kolumuzu kaldırasımız gelmiyor. Bu yazıyı o nedenle Koronavirüs günlerinde ebeveynlik olarak yazdım. Çünkü destek şart! Sizin canınız istemediği an, baba ya da destek olan her kimse o devreye girmeli ve bu şekilde dönüşümlü olarak çocuğunuzu da mutlu etmelisiniz.

Bir süre oyalanamayan çocuk maalesef sonra aksileşebiliyor. Tabi bazen de ona alan tanıyın, kendi kendine de oynayıp, 5 dakika bile olsa oyun kursun. Küçük ya da büyük aslında çocukların istediği şey; İlgi. Bazen daha çok İlgi 🙂

Oyun Bulma Konusunda Zorlandığımız Anlar ya da Psikolojik olarak zorlandığımız zamanlar olabilir

Tıkandığınız noktada internet yardımınıza koşabilir ve yaşlara göre oyunlar araştırdığınızda güzel şeyler çıkabilir karşınıza. Mesela ben 1-2 yaş oyunları diye aradığımda karşıma örnekteki gibi oyunlar çıkıyor. Yine instagramda “montessorikulubu” diye bir sayfayı da takip ediyorum, yaşlara göre çok güzel etkinlik önerilerinde bulunuyorlar, size uygun olan, yapabileceklerinizi seçebilirsiniz.
Daha detaylı arama yapıp, pedagogların yazılarını da inceleyebilirsiniz. Instagramda Tevhide Dadı’yı da takip etmenizi öneririm, hem bu dönem için hem de genel olarak gerçekten güzel tavsiyelerde bulunuyor.

Balkonunuz varsa güzel havalarda çocukla beraber balkona çıkıp dışarı bakmayı, gökyüzünü ve kuşları izlemeyi de unutmayın 🙂

Tevhide Dadı’nın bugün paylaştığı, çok sevdiğim yazar Paulo Coelho’nun şu sözü bu günler için ne kadar anlamlı;

”Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz bir çocuğun gözlerinin içine bakın çünkü bir çocuğun bir yetişkine öğretebileceği her zaman üç şey vardır: Nedensiz yere mutlu olmak, her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak ve elde etmek istediği şey için var gücüyle dayatmak.”

Yeni Doğum Yapmış ya da Yapacak Anneler İçin Koronavirüs Dönemi

Evet sevgili yeni anneler! Bu dönem aslında eğer eşiniz de evdeyse şanslısınız diyebilirim. Belki 40 uçurmaya dışarılara atamayacaksınız kendinizi ama evde eşinizle ve bebeğinizle en güzel bağları kurabileceğiniz dönem olarak görebilirsiniz. Tek sorun sık sık doktor kontrolüne gidemeyecek olmak ve bazı aşıları ertelemek olabilir. Buna da zaten doktorunuzla karar veriyor olucaksınız.

Hamile olanlara da gerçekten sabır ve bol şans dilemek gerekiyor bu dönemde. En güzeli sadece doğacak bebeğinizin hayaline kendinizi kaptırmanız.

Yenidoğan dönemi geçtikten sonra da bebeğinizi oynatabileceğiniz pek çok şey var, çıngıraklar, diş kaşıyıcıları 🙂 oyun halıları, asılabilen sallanan oyuncaklar, çocuk şarkıları dinlemek.. Aslında bütün bebeklerin ortak ihtiyacı İlgi ve sevgiyle yapılan her şey!

 

Oyun Oynarken Çocuk Olun

Çocuklarla oyun oynarken siz de zevk alacağınız şeyler yapmaya çalışın. Bugünlerde bu gerçekten işe yarıyor. Mesela ben kızımla oyun hamuru yaparken kendim de eğleniyorum ve kafamdaki kötü düşüncelerden o anlarda uzaklaştığımı farkediyorum. Yapboz oyunları, balık tutma oyunu..Hatta dün futbol oynadık; babası ben ve kızım.. Ne güzel de enerji atılıyor..Tüm bunlarda anladım ki kendim de eğlenebiliyorum. Biraz çocuk olmak bence bugünlerde en çok ihtiyacımız olan şey.

Geçenlerde yine aklımı kötü senaryolardan alamazken dedim ki ” Keşke çocuk olup şuan anneme babama sarılsam, onların dizinin dibinde, onların sorumluluğunda geçirsem şu günleri” .. Ne kadar şanslısın Masal dedim. Ne zaman büyüdük, ne zaman bunca sorumluluğu aldık ve şu ortamda dahi önce “Hasta olursam çocuğuma ne olacak” fikrini düşünmeye başladık ? İşte Anne-Baba olduk.. Biraz delilik ama sonsuz sevgi bu. O nedenle oyun anlarını öyle düşünün ki ; o anlar yüklendiğiniz sorumluluklardan kaçıp çocuk olmak ve gönlünce hareket etmek demek!

Siz ne yapmaktan hoşlanırdınız? Bunu bulun ve hem çocuğunuzu eğlendirin, hem kendinizi.

Tıkandığınız noktada, bugünlerin geçtiği zamanı ve yapacaklarınızı hayal edin , iyi geliyor 🙂

Bugünlerde yeni doğum yapmış anneler için faydalı olabilecek Bebekle evdeki ilk gün yazımı ya da bebeklerin ilk aylardaki uyku düzenini merak ediyorsanız Bebeklerde İlk 6 Ay Uyku Düzeni başlıklı yazımı inceleyerek devam edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara