Hamilelikte Üçüncü Dönem (Trimester)

Evet geldik son düzlüğe.. Artık düzlük mü dersiniz, zorlu bir yokuş mu dersiniz bilemem ama hamilelikte üçüncü dönem biraz yüklü ve ağır geçebilir. Ağır, hem vücut hem zaman olarak. Hele 8. aydan sonra hadi ne zaman doğacak diye söylenip, zaman geçmiyor gibi hissedebilirsiniz.

Üçüncü döneme eğlenceli tarafından bakmaya ne dersiniz? Tamam önce sevimsiz belirtilerle başlayalım ama sonra eğlenceli kısımlara geçeceğiz söz!

Hamilelikte Son 3 Ay Neler Olur?

Hamilelikte üçüncü dönem sizi bekleyen bazı sıkıntılar;

Mide sıkıntıları

Bu ayda beni en çok rahatsız eden şey mide kaynaması olmuştu ama öyle böyle değil ağzımı açsam ejderha gibi ateş saçacağımdan korkuyordum:) Doktorumun önerdiği Gaviscon şurupla biraz olsun rahatlamaya çalışıyordum. Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz da devamında görülebilir.

Baş ağrıları

Arada bir hep yoklamıştır beni hatta son 2 ay kafamda şiddetli basınçlar da hissettiğim oldu. İki kaşımın arasına 5 dk kadar buz koyarak baş etmeye çalışıyordum. Fakat sıkıştığınız zaman alınacak ağrı kesicileri de doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Bacak krampları

Çok şükür ki yaptığım pilates sayesinde yok denecek kadar azdı. Şayet pilates yapmıyorsanız bile internetten öğrenebileceğiniz ve ayaklarınızla yapabileceğiniz “flex” ve “Point” hareketleri oldukça faydalı oluyor. Pilates sayesinde sırt ve bel ağrım da hiç olmadı ancak üçüncü dönemde bunlar da sıklıkla baş gösteriyor.

Burun tıkanıklığı, Burun kanaması

Bende burun tıkanıklığı oluyordu ve okyanus sularını sık kullanırdım, bu konuda doktorunuza da danışmanızı öneririm, yoksa zaten deliksiz uyuyamıyorken tıkanıklık yüzünden uykular daha da kabus olabilir. Burun kanaması hiç yaşamadım ancak ablam hamileliği boyunca burun kanaması yaşamıştı. Baş etmesi oldukça zor oluyor, insanın psikolojisini de zorluyor ancak onun için de kullanılacak ilaçlar var korkmayın.

Kabızlık, Basur

Evet hangimiz çekmedik ki? Son aylarda en çok bundan korkardım. Neyse ki kısa sürdü bu durum. Önleyici besinlerle bu durumu da atlatabilirsiniz. Öncelikle bol su (en az 2 lt) , Kuru kayısı ve lifli sebzeler oldukça iyi iş görüyor..ve tabi ki bunlar da işe yaramıyorsa son çare Duphalac! Hamilelikte kullanılabildiği için çok şanslıyız. Umarım alerjiniz de yoktur. Kabızlık çok uzun sürdüğünde maalesef ki basura neden olabiliyor ve bu da psikolojiyi bozmakta birebir. Fakat yine içinizi karartmayın, doktorunuz size bunun için de uygun olan kremleri verecektir.

Göbekte Artan Kaşıntı

Hep özenmişimdir şu göbeğini kaşıyıp yaydırarak tv izleyen adamlara 🙂 Şaka bir yana gerçekten hal böyleydi..Son aylar göbeğimi kaşıya kaşıya bir hal olmuştum. Hamilelikte üçüncü dönem göbek deliği de iyice dışarıya çıkmaya başlamıştı.

Düzenli ve Oldukça Belirgin Fetüs Hareketleri

Son ayların en ama en zevkli hissi bu. Mutlaka videoya çekmenizi öneririm. O güçlü tekmeler, dışarıdan dalgalanan ayak hareketleri izlemeye doyamadığım zamanlardı. Kızım özellikle tatlı yediğimde coşardı. Bazen sırf hareketleri izlemek ve hissetmek için biraz çikolata atardım ağzıma. Keyfini çıkarın! Ayrıca 36. haftada artık sıkı takip edin. Günde en az 10 hareket olmalı. Aksi halde mutlaka doktorunuz ile iletişime geçin.

Nefes Darlığı

Rahim büyüdüğü için ciğerleri sıkıştırıp daralma yapar, bu da insanı panik atağa bile sürükleyebilir. Lütfen sakin olun son haftalarda rahatlayacaksınız. Çünkü bebek doğum kanalına girmeye başlayacak. Bende nefes darlığının yanında bir de özellikle sol göğsümün altında beliren bir uyuşma olmuştu. Geceleri yattığımda, uzanmış tv izlerken beni hep zorlardı ama bunun da olası birşey olduğunu kafama yerleştirip dert etmemeye çalıştım.

Yürürken de bu nefes darlığı sizi zorlayabilir ya da aksine son güne kadar alışveriş merkezlerinde rahatlıkla dolanıyor olabilirsiniz. İşin eğlenceli kısmı aslında yürüyebilseniz de, yürümekte zorlansanız da alışveriş.. Bu kadar başıma gelecekleri okudum yeter, artık eğlenceli şeylere geçmek istiyorum derseniz buradan alışveriş yazıma ilerleyebilirsiniz.

Olabilecek Diğer Şeyler

Vajinal akıntıda artış, diş eti hassasiyeti, pelviste baskı, bacaklarda varis, uyumada sıkıntı, göğüslerde büyüme, artan sakarlık.

Ultrason Fotoğrafları

Hamilelikte üçüncü dönem, bebeğin yüzünü görmekle ilişkili yüksek beklentilerin olduğu bir dönem. Fakat unutmayın bu konuda kimilerimiz çok net fotoğraflar elde ederken kimilerimiz maalesef bebeğimizin konumlanışından ötürü bir türlü kendisinin gül yüzüne erişemiyoruz. Bakınız benim ablam. Gerçekten benim elimde Masal’ın gayet net ultrason fotoğrafları varken , ablamda malesef bir tek fotoğraf var hani o da öyle kaşı gözü belirgin olan bir fotoğraf diyemeyiz. Üzülmeyin az kaldı! Bebeğinizi yakında burnunuzun dibinde göreceksiniz, moral bozmak yok.

Bu arada son haftalara yani 37.hafta civarına geldiğinizde bebeğiniz büyüdüğü ve yeri daraldığı için size profilden poz veremeyebilir. O nedenle şimdiden son haftalarda özlemeye hazırlıklı olun, ultrason görüntüleri daha karmaşık bir hal alıyor.

Fakat görmenin de eğlencesi bir başka oluyor bunu es geçemem, hatta internette gördüğüm ultrason fotoğraflarına hep gıpta ederek bakmışımdır. Şanslıyım benim de hatıra olarak saklayabileceğim güzel fotoğraflarım oldu. Bir kaçını da sizinle paylaşmak isterim.

Masal’ın ele gelen ilk fotoğrafı:)
En heyecanlandığım ultrason fotoğrafı
Doğmadan önce Son en iyi pozu 🙂

Hamilelik ve Doğuma Hazırlık Eğitimi

Son dönemde yapabileceğiniz en yararlı şey bu eğitimlerden birine katılmak. İnanın çok faydalı. Çünkü tam da bilinmezler havuzunun içinde yüzerken, eğitimden çıkınca sanki kendinize olan güveniniz yerine geliyor.Hastanelerin ücretsiz eğitimleri oluyor, takip edip size uygun bir zaman dilimindekine katılabilirsiniz. Bu eğitimlerde özellikle doğum ve sonrası anlatılıyor. Hatta psikologlar da katılıp lohusalıkta başınıza gelebilecekler konusunda sizi aydınlatıyor. Yeni doğan bakımıyla ilgili çocuk doktorunun anlatımları ve hemşirelerin emzirme pozisyonlarıyla ilgili eğitimi de oldukça fayda sağlıyor. Bir de jinekolog giriyor ve size doğum anıyla ilgili bir çok tüyo veriyor. Eğitimde sunumların fotoğrafını, anlatılanların videosunu çekebilirsiniz.

Doğum Çantanızı Hazırlayın

Ben 35. Hafta civarı doğum çantası olarak belirlediğim çantayı ortaya çıkarmıştım, hergün aklıma geleni koyacak ve 37. Haftaya kadar hazır olacaktım. Nedense 37-38 de geleceğini düşünüyordum. Çok yanılmışım 🙂

Çantada olması gerekenler ;

 • 2 gecelik 1 pijama (doğum yaptığınız mevsime göre karar verin)
 • Göğüs pedi (süt akıntıları için) Lansinoh tavsiyemdir.
 • Lohusa pedi (çoğu hastane veriyor ancak ben yine de götürmüştüm) / ebebek mağazalarında satılıyor. Bu linkten ulaşabilirsiniz.
 • Birkaç adet iç çamaşırı
 • Tarak
 • Diş fırçası -macunu
 • Makyaj malzemeleri (ben hiç kullanamadım ama lazım olabilir)
 • Göğüs ucu yara olmasın diye önceden Silverette gümüş göğüs kapağını şiddetle tavsiye ederim, ben hastane dönüşü almıştım yara olunca çok işe yaramıştı, keşke olmadan önce kullansaydım dedim.
 • Telefon şarj aletiniz
 • Bebek için kıyafet ( hastane yenidoğan kıyafeti veriyor ama siz yine de hastanede ya da çıkarken süslemek isterseniz bir yenidoğan takımı alabilirsiniz. Fotoğraf çektirecekseniz de gerekiyor tabi.
 • Hastane çıkışı için kendinize rahat kıyafet
 • Hastane çıkışı bebek için mevsime göre battaniye – puset üstü için ince müslin örtü. Ebebek’te gayet uygun.
 • Kullandığınız ilaçlar
 • Nüfus cüzdanı

Doğum çantanızın yanında mutlaka Pusetinizi de hazır edin. Hastane çıkışında lazım olacak.

Ayrıca eve döndükten sonra göğüs pompasına çok ihtiyacınız olacak.

Puset ve göğüs pompası için tavsiyelerime ve diğer tüm ihtiyacınız olan alışveriş listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Peki ama doğum ne zaman?

Beklemesi en zor şey, doğum! Kafanızda bir çok soru, nasıl olacak ne yapacağım, hatta eğer planlı sezaryen durumu yoksa, doğumun başladığını nasıl anlayacağım, yetişebilecek miyim? Ya bir şey ters giderse? Binbir tane soru dolaşır durur. Geceleri en ufak kasılmaya, ağrımaya ayağa kalkıp evin içinde volta attığımı bilirim. Hele benim gibi haftanın bazı geceleri yalnız kalmak zorundaysanız bu durum iyice vahimleşebilir. Aslında akışa bırakma kararı aldığınızda her şey daha berrak oluyor. Ben öyle yaptım. Zaten zamanı geldiğinde bunu anlayacağım dedim kendi kendime. Tabi ki mutlaka okuyun doğumun başladığını gösteren belirtileri. Ben bol bol okumuştum ve size doğumla ilgili bilmek isteyeceğiniz faydalı bilgileri burada derledim.

Benim Hamilelikte Son Haftalarım

Benim son haftalarım hem güzel hem de biraz sıkıntılı geçti. Aslında sıkıntı hamileliğim ve ağırlaşan karnım değildi, o bakımdan gayet zindeydim. Hamileliği sevmiştim bile.

Sıkıntı eşimin 20’lik yaş dişiydi:)

Doğuma 2 hafta Kala Hastanede Geçen Günler

Hamileliğimin 38. Haftasındaydım. Nerden de gittik Erkut’un dişlerini kontrol ettirmeye.. 20’lik yaş dişi arada ağrı yapıyordu ve kontrol sonucu dişin altında da kist çıkmıştı. Dişi çekildi ve altındaki kist temizlendi.

Eve döndük Erkut’un ağrıları başladı. İlaçlar vs derken ateşi çıktı.. Zaten operasyondan sonra şişmiş olan yanağı iyice şişti ve konuşma zorluğu çekmeye başladı. Hemen acile götürdüm onu. Akşama kadar acilde kaldık ve sonunda yatışa karar verildi. Teşhis: Derin Boyun Enfeksiyonu!

Herkes, “Sen eve git, biz kalırız, hamile halinle hastanede bulunma “ dese de ben bırakamazdım. Tabi ki kendim kaldım. Tam 2 gece Erkut’un yanındaki rahatsız koltukta uyudum ve geceleri serumlarını, ilaçlarını takip ettim. Her yemek molasında ağlıyordum, çünkü çekilen tomografi sonucunda doktorlar çok önemli bir şey geçirdiğini söylemişti, enfeksiyon şah damarına çok yakınmış..

2 günün sonunda Erkut kendine gelmişti, daha rahat yemek yiyip, konuşabiliyordu. Hamileliğimde son dönem geçirdiğim en büyük sıkıntı buydu..

“Benden önce doğurdu”notuyla bu fotoğrafımızı paylaşmıştım:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara