Hamilelikte İlk 3 Ay (Birinci Dönem-Trimester)

Benim hamileliğim daha önce yazdığım gibi biraz zorlu başladı , başlangıç hikayemi buradan okuyabilirsiniz. Bu nedenledir ki bir süre , yani en azından iyi tutunsun dedikleri kıvama gelinceye kadar yatmak zorunda kaldım.  Hamilelikte ilk 3 ay dinlenmenin önemi büyük. Evden çalışma şansım olması da bir artıydı tabi.. Hergün bedenimde olup biteni de daha rahat gözlemleyebiliyordum.

İlk 3 Ay Belirtileri

Bazılarında ilk 3 ay çok zorludur, işte ilk 3 ay olabilecek belirtiler ;

Bel ağrısı, tansiyon düşmesi, mide bulantısı, kokulara hassasiyet, iştahsızlık ya da artan yemek yeme arzusu, göğüslerde gerginlik , baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, uyku hali, şişkinlik, gaz, sık idrara çıkma, kabızlık, bazen ishal.

Bende başlangıçta bunların hiçbiri yoktu . Doktorumun bir lafı da bu yüzden hep kafamı kurcalamıştı; ‘Bu belirtiler olursa üzülme , aksine sevin, hamileliğin yolunda gittiğini gösterir’ demişti.

Benim İlk Belirtimin Sevinci

Bende niye belirtilerin hiçbiri  yoktu diye sorgularken bir gün midem alarm verdi, evet istifra etmem gerekiyordu . İnsan buna sevinir mi ? Tamam dedim işte klasik bir hamileyim şimdi. Tam sevinçle çıkarmaya gitmiştim ki o da ne? Tuvaletin kapısı kapalı! Eşim içerde! Kapıyı yumruklayıp, eşimi içerden çıkartmak için  kıvranmam , daha fazla tutamayıp kapının önüne bırakmam ve eşimin banyodan çıkıp beni o halde bulması bizim için komik bir anı olarak kaldı. Yere bırakmak yerine neden mutfağa falan koşmadım hala bilmiyorum. Sonrasında oldukça gülmüştük. Ah eşim neler çekti, bir gün de tam yemek yerken yine yetişemeyip yere.. Sonrası mı ? Eşim temizledi ama o akşam bidaha yemek yemedi 🙂 Bense hemen ardından yemeğime devam ettim. İşte hamilelik böyle bir süreç dedim hiç utanmadan sıkılmadan , iğrenmeden yoluna devam ettiğin bir yol, güzel bir yol.

Bir de bende yemek yapamama durumu başlamıştı . Hem ayakta uzun süre durmak istemiyor hem de kokulardan iğrenip , kendi yaptığım yemeği yiyemiyordum. Okurken ‘ben de’ dediğinizi duyar gibiyim.. Yardım isteyebileceğiniz biri varsa ne ala, ama her gün gelebilecek biri yoksa benim gibi bir süre dışardan güvendiğiniz yerlerden yiyip, sonunda başa çıkılamayacağını görüp, yardımcı bir kadın arama derdine düşebilirsiniz. Tabi bulabilirseniz!

Kadın  arama derdiyle boğuşurken bir de hormonlar bir zorlamaya başlar ki sinirler gerilir de gerilir.. Varacağım hedef olan doğum , bu kadar uzak olmasa daha da çok gerilip bir anda fırlatacağım kendimi hedefe ama daha önümde 6-7 ay var 🙂

Bu nedenle arada ağlayıp rahatlayarak yola devam , ay yok ağlamam demeyin bırakın rahatlayın, hormonlarla barışın. Zaten “Boşverin hamile, ilişmeyin” diye düşünüyor olacak çoğu kişi, rahat olun. Bir filmin, bir reklamın normalde hiç de ağlamayacağınız bir sahnesinde , kendinizi sümüklerinizi temizlerken bulabilirsiniz. Üstelik hiç olmayacak kişilerin yanında bile! Hamilelikte ilk 3 ay,  ruh halindeki dalgalanmalar da bu şekilde baş göstermeye başlayabilir bu aylarda.

Gebelikte Kullandığım Vitaminler

Bazı doktorlar hamilelikte ilk 3 ay sadece folik asit ile başlatırken, bazıları daha kapsamlı vitaminlere başlatmayı tercih ediyor. Benim doktorum , ismi EfaMom olan balık yağı da içeren bir hap vermişti, belki de yaşamış olduğum ilk kötü tecrübeden ötürü takviye amaçlı olmasını istemişti.

Tabi ben bir de tiroid hastası olduğum için hemen Endokrin uzmanı ile görüştüm , ilacımın dozunu iki katına çıkardık. Çünkü ben tiroid kanserini ucundan sıyırıp tüm nodülleri + tiroid bezi alınmış biriyim. Bebeğime bu hormonu sağlamak adına iki katı dozda ilaca ihtiyacım vardı. Kullandığım bir de Gyno Ferro Synol demir hapı ve kalsiyum da eklenince benim gibi hap yutmayı sevmeyenler için bu kısım biraz sıkıcı oluyor. Üstelik hergün! Burada soru şu olabilir; “Bu kadar ilaç ilk aylar gerekli mi?” Bu tamamen sizin sağlık durumunuza ve doktorunuzun önerilerine göre karar verilmesi gereken birşey. Çünkü eğer siz kansızlık sorunu yaşayabilecek biriyseniz en başından demir hapını kullanmanız oldukça destekleyici olabilir. Her gün düzenli alamazsanız vicdan yapmayın arada atladığınız günler de olabiliyor , insanız bazen yeter bu kadar düzen diyebiliyoruz.

Gebelikte Faydalı Olabilecek Uygulamalar

Alle Hamile ve Hamilelik Rehberi Uygulamaları
Uygulamaların Görüntüsü

Şimdi bebeğinizin nasıl gelişim gösterdiğiyle ilgili Google’da birçok arama yapacak ve bir sürü yazı okuyacaksınız. Faydalı bulduğum ve sürekli kullandığım iki uygulama vardı, biri ALLE Hamile, diğeri Hamilelik Rehberi (Serkan Oral).

İkisini de her haftamda mutlaka okurdum. Hamilelik Rehberi uygulaması gün gün bebeğinizden mesajlar içerir ve her gün o mesajları okumak çok eğlencelidir, böylece bebeğinizle de iletişim kurabilir, mesajlar hakkında bebeğinizle sesli konuşabilirsiniz. Ben her sabah gözümü açar açmaz uygulamaları açar o hafta neler yaşayabileceğime ve mesajlara bakar, güzel enerjilerle güne başlardım.

Eğlenmeye Bakın

Baş ağrıları, gerilen göğüsler, mide bulantıları bazen zorlasa da hormonlara yenik düşmeyin, hamilelik işin en eğlenceli kısmı bence. Bir gün yolda bir kadın bana bunu söylediğinde “Ne alakası var, çocuğum doğduğunda çok daha güzel olacak” demiştim. Kadın “İçerdeyken daha rahatsın” demişti bana..Doğruydu gerçekten, şimdi anlıyorum. Çocuk doğduğunda hamileyken olduğunuz gibi her işinizi halletmeye fırsat bulamayabiliyorsunuz. O yüzden eğlenmeye bakın.. Tabiki bu herşey yolunda giden bir hamilelikse . Eğer sizin de tek sorununuz hormonlardan kaynaklı sıkıntılarsa güzel günler sizi bekliyor çünkü 4. Ay itibariyle kuş gibi hafifleyebilirsiniz. Çünkü belirtilerin verdiği sıkıntı çok hafifliyor , ben hamile olduğumu bile anlamıyordum 4. Ayımda , biraz çıkıntılık yapan göbeğim dışında.

Şayet hamileliğinizde önemli sıkıntılar varsa bol bol dua edin, herşeyin en hayırlısı olacaktır, önceki yazımda dediğim gibi bazen devrilmeden kalkılmıyor.  Mutlaka zorluk yaşayıp sonunda mutlu sona erişmiş hikayeleri bulup okuyun, onlar size umut verecektir, sakın ola riskleri, olumsuz yorumları, hikayeleri okumayın. Atlayın geçin hepsini. Hamilelikte en çok ihtiyacınız olan şey moral ve umut , bunu mottonuz haline getirin. Demiyorum ki ağlamayacaksınız, üzülmeyeceksiniz.. İnsanız. Siz nasıl rahatlıyorsanız onu yapın.. Ama o umut asla sönmesin olur mu hamile dostlarım?

 4. Ay ve sonrasında neler yaşamışım, neler yaşayabilirsiniz göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara