Hamilelikte İkinci Dönem (Trimester)

Hamilelikte ikinci dönem kafa karışıklıkları ve zihnimizin sorularla dolu olduğu bir zaman dilimidir. En çok merak edebileceklerinizi ele alalım..

Hangi Hafta, Hangi Ay, Hangi Dönem (trimester) Oluyor Kafası Karışanlar Burada mı?

Evet en çok kafamızı karıştıran sorulardan biri de olabilir bu; “Hamilelik haftasına göre hamileliğin kaçıncı ayındayız” hesaplamak. Çünkü benim de hep beynim düz mantık olarak bir ay 4 hafta ise 4-8-12 oldu sana 3 ay, 16-20-24 oldu sana 6 ay, 28-32-36 oldu sana 9 ay. Eee bu işte bir terslik var! Hamilelik 40 hafta değil mi? Biz 36’da kaldık 🙂 Bu nedenle sizinle paylaşmak için bir hesaplama tablosu oluşturdum; zamanında çok araştırıp en kullanışlı olacağına inandığım şekilde oluşturulmuş bir tablodur;

Tabloya göre birinci dönemi bitirdik. 4.ay 14.hafta itibariyle başlıyor. Artık kendimizi daha güvende hissediyoruz değil mi? Çünkü epey yol aldık! Çok uzun gibi görünen bunun iki katı daha yolumuz var ama geçtiğiniz yolun güzelliklerini görmeyi seçerseniz çok daha kolay geçiyor zaman.

İkinci Dönem Neler Yaşayabilirsiniz?

İlk 3 ayın belirtileri sizde halen devam ediyor olabilir. Sakın panik yapmayın. Ek olarak diş eti kanamaları başlayabilir, ben hiç dişçiye gitmedim ama gitmekte de bir sakınca yokmuş, bunu doktoruma sormuştum.

5.aya yaklaştığınızda iştah açılması ile karşılaşabilirsiniz ya da bazılarımızın iştahı çoktan açılmış olabilir. Fiziksel olarak da bir canlanma gelebilir. Daha önce de dediğim gibi ben de ikinci dönemde bir hafiflik olmuştu, bazen hamile olduğumu bile unuttuğum oluyordu. Nasıl mı? Bir gün elimde telefon mesaj okurken yatak odasına girdim ve yüzüstü kendimi yatağa attım elimde telefon öyle salınıp mesaj okuyacağım güya 🙂 Bir anda bir acı hissettim ve fişek gibi yerimden kalktım.

Artık göbeğiniz de oldukça belirmeye başlıyor. Göbek deliğiniz hafiften dışarıya da çıkıyor olabilir. Bir şeyleri yerden kaldırırken dizlerinizden bükülüp eğilmeyi unutmayın.

6.aya geldiğimde bir de ayak ve bacak krampları başlamıştı. Bir gün şiddetli ağrım nedeniyle doktoruma yazmıştım ve beni hemen çağırmıştı. Bacağıma yaptığı bir kaç muayene sonrası önemli birşey olmadığı ve kas spazmı olduğu ortaya çıkmıştı ama beni pıhtı atma ihtimali (tromboemboli) ile çağırdığından gidene kadar ecel teri dökmüştüm. Çok önemli ve ihmale gelmeyen bir şeymiş. Ben de o gün yolda okuya okuya gitmiştim doktora. Bacağınızda uzun süren ağrı, kramp var ise mutlaka jinekoloğunuza bildirin.

Peki Ne Yapabiliriz Bu Aylarda?

Egzersiz Zamanı

Yapılacak en güzel şey egzersiz! Eğer bedeninizde bir problem ya da spor yapmanıza engel bir sakatlığınız, sağlık sorununuz (bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz..vb)  yok ise rahatlıkla pilatesi öneririm. Çünkü bu süreçte hem bedenen hem ruhen size çok iyi gelebilir.

Ben henüz 10. haftada iken bu konuyu araştırmaya başlamıştım, doğru eğitmeni bulana kadar bir çok görüşme yaptım ve sonunda şanslıyım ki bu iş için çok doğru bir adreste buldum kendimi. Bu eğitimi rastgele birinden almamalısınız, kendini bu işe adamış, hatta sadece hamilelerle çalışan, düzenli, disiplinli biri olması şart! Benim hocam tam da böyle biriydi. Müjde Erdoğdu. Kendisine Instagram ve web üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pilates Hatıraları

Doktor onayınızla beraber 14. haftada başlayabiliyorsunuz pilatese. İlk ders çok tedirgindim. Doktorum onay vermişti fakat ya ben yanlış bir şey yaparsam , ya kendimi tehlikeye sokarsam sorularıyla dolu gittim Müjde’nin yanına. Fakat o zaten ilk dersten itibaren tüm sorularımı yanıtladı, beni derse hazırladı ve ilk ders sonunda tamam dedim ben harika bir yerdeyim. Günden güne bedenimdeki sağlığı, dinçliği hissediyordum. Derslerin sonunda 5 dakika meditasyon yapıyorduk. Müjde konuşuyordu ben gözlerimi kapayıp güzel diyarlarda bebeğimin hayalini kuruyordum. Gözümün önünde ultrason fotoğrafları, hayalimdeki tatlı bebek yüzleri..Oradan çıktığımda kendimi resmen şarj olmuş hissediyordum. Zaten her geçen gün ağırlaşan yükünüze rağmen dimdik yürüyebiliyorsunuz ya bu kısım en güzeli.Üstelik normal doğum yapmak isteyenler için de oldukça destek sağlıyor pilates. Tabi burada şu yanılgı olmasın; pilates yapan normal doğurur! Bu tamamen yanlış. Pilates sadece destek!  Benim doğum hikayemi okumak isterseniz buradan ilerleyebiliriz..

Bol Fotoğraf Çekme Vakti

İkinci dönem artık karnınızı gere gere fotoğraf çektirme vakti. Her haftayı çektirmenizi öneririm.Karnınızın ne kadar büyüdüğünü görmek çok eğlenceli oluyor. Verin telefonları eşlerinizin eline, fotoğrafçılıklarını konuştursunlar 🙂

Eşiniz yanınızda değilse ayna selfisine ne dersiniz ? Mutlaka gelişim fotoğraflarınızı çekin hem bebeğinize de ileride göstereceksiniz bunları..

Çatlaklar İçin Tavsiye

En çok yakındığımız dertlerden biri de çatlaklardır. Ben olmasını engellemek için doktorumun da tavsiyesi ile “Lierac Phytolastil” jelini kullanmıştım. Bir de “Palmer’s Tummy Butter for Stretch Marks” kakao yağını kullanabilirsiniz. Ben ikisini de kullanmıştım. Sadece karnınıza değil, basen ve bacak yanları, göğüs altlarına da sürmeyi unutmayın. Ayrıca Bio-oil de çatlaklar için iyi bir tercihtir. Ebebek’te dahi bulabilirsiniz .

Cinsiyet Meselesi

İkinci dönemin belki de en eğlenceli konusu cinsiyet! Ben 16. hafta gelip çattığında koşarak gitmiştim doktora. Fakat öğrenemeden çıkmıştım. Doktorum emin olamamıştı zaten o sırada bebeğimin pozisyonu da elvermiyordu emin olmaya. Bir kaç hafta daha bekleyelim dedi ve ben tabi ki büyük bir hayal kırıklığı içinde ayrıldım oradan. Maalesef doktorum çok yoğundu, öyle sağa dön sola dön, hadi göremedik git tatlı ye gel, tekrar bakalım diyebilecek durumu yoktu.

Aynı gün öğlen pilates dersim vardı. Ben moral bozukluğu ile derse gidip cinsiyeti öğrenemediğimi söylemiştim Müjde’ye. Bendeki derin hüznü farketmiş olacak ki hemen “E kızım benim eşim perinatolog ya, müsaitse randevu al baksın, bu merakla haftalar geçer mi” dedi. İyi ki demiş.. Rica minnet biraz da Müjde torpiliyle bir randevu ayarladık sevgili Emre Erdoğdu’dan. İyi ki de kapısını çalmışım Emre Bey’in.Uzun uzun sizinle konuşan, dinleyen, özenle işini yapan bir doktor. Perinatologtan her zaman korkardım, bebeğin bütün organlarını en ince detaya kadar görecek, ya kötü bir şey çıkarsa diye. Çok şükür sorunsuz geçti. Peki cinsiyet? Emre Bey görür görmez %99.9 KIZ dedi. Ben her iki ihtimal için de isimleri hazır etmiştim zaten. Ama MASAL geliyordu.. Ben daha çocukken, ilerde kızım olursa adını “Masal” koymak istiyorum demiştim.

Bebeğin İlk Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Cinsiyeti öğrendikten sonra bebeğin hareketleri ilk ne zaman hissedilir telaşı başlıyor. Hele ki bu ilk hamileliğinizse bir bilinmezin içindesiniz demektir. Bir an önce hissetmek istiyor ama nasıl bir duygu olduğunu tam bilemediğinizden ,bağırsak hareketlerinizde bile “Neydi o?” diye yerinizden sıçrayabiliyorsunuz 🙂 Merak etmeyin yalnız değilsiniz! Bu konu, bir gün “Hamilelik Rehberi” uygulamasına girmiş, araştırma yapıyorken karşıma çıkan bir yazı sayesinde netlik kazandı. Diyordu ki ; bebeğiniz hareket ettiğinde nasıl hissedeceksiniz merak ediyorsanız gözünüzü kapatın ve işaret parmağınızı göz kapağınızın üzerine koyun, sonra da gözlerinizi kapalıyken sağa sola çevirin. İşte o sırada parmağınızda oluşan o his tıpkı bebeğinizin karnınızda yaptığı küçük hareketlerin hissettirdiğine benziyor. Gerçekten de öyleydi.

Ben ilk hareketi 16.haftamda hissettim, biraz erken oldu ama emindim o minik kıpırtılar bebeğimin hareketleriydi. Kimi kitaplar ilk hamilelikte, 18-22 haftalar arasında olacağını söyler. Tabi bu dönemde de hissedebilirsiniz. Ben bebeğin hareketlerini hiç hissetmeyen anneler olduğunu da okumuştum maalesef . Her türlü şeye hazırlıklı olmak gerekiyor bu yolculukta.

Şeker Yüklemesi Mevzusu

Sanırım en çok tartışılan mevzulardan birisi de şeker yüklemesidir. Şeker yükleme testi hamileliğin 24-28 hafta aralığında şekerli su içilerek yapılır ve sonrasında kan şekeri takip edilir.Bu testi yaptırmamak için neden direnirler anlamam. Günlük hayatımızda da yediğimiz tatlılar kadar bir doz alıyoruz vücudumuza, kaldı ki ben hamileyken hep tatlı aşerdim. Zaten son yıllarda da artık gerekliliği kanıtlanmış bir meseledir bu. Asıl yaptırmazsak bu durumun tehlikeli olduğunu bilin. Eğer şeker rahatsızlığınızı bilmezseniz bu hamileliğinizin son haftalarında sizi oldukça riske sokabilecek birşey.

Test aslında 2 türlü olabiliyor .Birinde açken glukozlu suyu içmeden kan veriyorsunuz , daha sonra da 50 gram glukoz içeren suyu içip 1 saat sonrasında tekrar kan veriyorsunuz ve işlem bitiyor. Benim testim bu şekilde tamamlandı.  Diğerinde ise 12 saat aç olmak gerekiyor ve önce yine içmeden , sonrasında ise 75 gram glukozlu suyu içtikten 1 saat sonra yine kan veriyorsunuz, bitmedi! 1 saat daha bekleyip yine kan veriyorsunuz. Yani ikinci modelde 1. ve 2. saatler kan veriyorsunuz. İlk yolu tercih edip eğer bir sıkıntı çıkarsa yeniden teste gidiyorsunuz tek farkı bu. Gebeliğe bağlı diyabeti önemseyip mutlaka testi yaptırmanızı tavsiye ederim.Korkmayın zaten artık limonlu suyla yapılıyor ve içerken hiç de mideniz bulanmıyor. Daha ayrıntılı detay okumak isterseniz bu adresi öneririm.

Hamilelikte son 3 ay nasıl geçicek, neler yapabilirsiniz buradan inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara