Göğüs Ucu Yaraları

Emziren annelerin başına gelebilecek en kötü durumlardan biri de göğüs ucu yaraları ve çatlaklarıdır. Göğüs ucu yaralarının sebeplerini ortadan kaldırmak ve tedavi yöntemlerini doğru bir şekilde uygulamak gerekir. Göğüs ucunda öncelikle çatlak oluşur ve daha sonra bu çatlakların önüne geçilmezse yara oluşumu gerçekleşir.

Göğsünüzde çatlak oluşmaya başladığını sızlayan göğüs uçlarından anlayabilirsiniz. Bu sızıları göz ardı eder ve önlem almazsanız , yaraya ve iltihaba dönüşme riski vardır. Ayrıca emzirme döneminiz de bu sızılar yüzünden oldukça verimsiz geçer ve emzirmeye karşı isteğiniz azalabilir. Bu durum sizi psikolojik açıdan da zorlar. Aynı zamanda memede herhangi bir enfeksiyona sebep olursa süt kanalları tıkanabileceği için mastite neden olabilir ve daha büyük sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bebekte meme reddine kadar giden bu süreçte önlem almak sizin elinizde, üstelik yapacağınız basit uygulamalar ile..

Ama size felaket senaryoları yazıp can sıkmak değil ama küçücük bir göz ardı edişin başa neler açabileceğini görmek ve ona göre tedbirleri almak en doğrusudur. Haydi beraber göğüs ucu yaraları sebeplerine bakıp tedavi için gerekenleri bilelim ;

Göğüs Ucu Yaraları Neden Olur?

 • Göğüs ucu yaralarının başlıca sebebi yanlış emzirme pozisyonudur. Eğer bebeğinizi yanlış bir pozisyonda emziriyorsanız çatlaklar oluşmaya başlayacaktır. Bebeğinizin memeyi, memenin kahverengi kısmını da ağzına alacak şekilde kavraması gerekir. Eğer sadece meme ucunu ağzına alıp o şekilde sütü çekmeye çalışırsa bu hareketten ötürü meme ucunda çatlaklar oluşur ve bu çatlaklar eğer önlenmezse yaraya dönüşür. Yara oluştuktan sonra ise ciltte olan veya bebeğinizin ağzında bulunan yararlı ya da yararsız herhangi bir bakteriden dolayı göğsünüz enfeksiyon kapabilir. Bunun sonucu olarak da göğüste mastit meydana gelebilir.
 • Bazı annelerin göğüs uçları küçük ya da daha içe gömülü olduğundan bebek göğüs ucunu kavramakta zorlanır. Bu gibi durumlarda da meme ucuna yerleştirilen silikon göğüs uçlarından yararlanılabilir.
 • Meme ucunu nemli bırakmak mantar enfeksiyonuna davetiye çıkarır. Her emzirmeden sonra mutlaka meme uçlarını , temiz bir mendili hafif ıslatarak temizlemeli ve kurulamalıyız.

Göğüs Ucu Yaralarının ve Çatlaklarının Tedavisi

 • Öncelikle mutlaka doğru emzirme pozisyonunu öğrenmeli ve tedaviye gerek kalmadan yara oluşumunu önlemeye çalışmalıyız.
 • Bebeğinizi doğru emzirme konusunda zorluk çekiyorsanız mutlaka çevrenizde deneyimli birine ya da bir hemşireye danışıp yardım almalısınız.  Bebeğin doğru pozisyonda emmeyip sütü çekememesinin bir sonucu da meme reddidir. Bu da anneleri son derece üzer çünkü bebeğin , yaşamının ilk 1 yılında anne sütü almasının ne kadar faydalı olduğu tartışılmaz.
 • Meme ucunun nemli kalmaması için göğüs pedlerinden yararlanabilirsiniz. Bu konuda Lansinoh göğüs pedleri oldukça iyidir. Bu pedleri sık sık değiştirmeyi de unutmayın. Hatta her emzirmeden sonra mutlaka değiştirin .
 • Çatlak oluştuğunu anladığınız an organik göğüs ucu kremlerinden yararlanabilirsiniz. Lansinoh ya da mustela gibi markaların oldukça güzel kremleri mevcut.
 • Göğsünüzdeki çatlaklar ve yaralar için “Gümüş Göğüs Kapakları” kullanın. Bunların da oldukça faydası görülür. Silverette gümüş göğüs kapağı bu konuda oldukça başarılı.

 • Çok sıkı sütyen takıp göğüslerinizi gergin tutmamalısınız. Pamuklu emzirme sütyenleri tercih etmelisiniz.
 • Emzirmeden sonra meme başını sıkıp birkaç damla çıkardığınız sütü hafifçe meme başına sürerek kendiliğinden kuruması beklenmelidir. Bu da oldukça işe yarayan bir taktiktir.
 • Çatlak ya da yara oluşmaya başladığı an her gün,  günde en az 2 kez meme ucunuza karbonatlı su yapmalısınız. Bunu yaptığınızda herhangi bir enfeksiyon oluşumunu da engellemiş olursunuz. Çünkü göğüste  çatlak olduğu zaman yine bebeğin ağzındaki bakteriler nedeniyle göğsünüzde  enfeksiyon oluşup , oradan iltihaplanmaya kadar gidecek bir sürece sebebiyet verebilir. Ve bu sürecin sonunda da annelerin kabusu olan Mastit gerçekleşebilir.

Mastitle ilgili detaylı yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Yorumlar (2 yorum)
Hürpost
Hürpost Cevapla
- 17:12

Güzel ve detaylı bir bilgilendirme olmuş özellikle de ilk def çocuk emziren anneler için teşekkür ederiz.

  Annelik Masalı
  Annelik Masalı Cevapla
  - 17:26

  Çok teşekkürler 🙏🏼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara