Büyüme Atakları

Büyüme atakları bebeğimizin yeni beceriler kazandığı, gelişimsel olarak ilerleme kaydettiği dönemlerdir. Bu dönemlerde bebeğimizde gözle görülür olarak bazı değişimler görebileceğimiz gibi, davranış olarak da bazı değişiklikler söz konusu olabilir. Bu atak dönemlerinden bazen gözünüz korksa da “Sabrın sonu selamettir” cümlesinin manasını tam olarak karşılayan bir dönem olduğunu söyleyebilirim 🙂 Çünkü atak dönemi sona erdiğinde bebeğimizin yeni beceriler kazandığını ve atak dönemine göre çok daha huzurlu olduğunu göreceğiz.

Bu yazımda sizlere büyüme atağı dönemlerinden ve bu dönemlere verilen isimlerden, bebeğimizde hangi gelişmelerin olduğundan bahsedeceğim. Sonrasında ise büyüme atağı döneminde gözlemlenebilecek sıkıntılardan ve yapmamız gerekenlerden söz edeceğim.

Büyüme Atakları Nasıl Hesaplanır?

Bebeğinizin bir büyüme atağı döneminde olup olmadığını doğum tarihinden itibaren haftaları sayarak anlayabilirsiniz. Yani örneğin bebeğiniz 5 haftalık olmuşsa , büyüme atak haftalarını öğrenip o haftaya denk gelen bir atak var mı diye kontrol edebilirsiniz. Büyüme ataklarının belirli haftaları olsa dahi , atak dönemi hesaplarken +/- 4 hafta koyabiliriz. Çünkü büyüme ataklarının en şiddetli olduğu dönem 2-4 gün sürse dahi, atak haftalarının huzursuzluğu ve değişimleri birkaç haftaya yayılabiliyor.

Büyüme Atağı Belirtileri Nelerdir?

  • Uyku durumunda değişiklikler (uyku saatleri, uykuya dalma, kucak isteme, uyumama, gece sık uyanma)
  • Davranışlarda belirgin değişiklik (daha çok ağlama ve isyan etme gibi)
  • İştahsızlık
  • Anneye düşkünlük
  • Yemek yerken huzursuz davranışlar sergileme
  • Huysuzluk

Büyüme Atakları Hangi Haftalar? Bu Haftalarda Neler Olur?

 

5. Hafta – Değişen Duyular Dünyası :

Bebeğinizin daha çok uyanık kalmaya başladığı dönem olacaktır . İlk gülücüğünü bu dönem itibariyle atmaya başladığını ve daha uzun süreli olarak etrafına bakmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz.Bu sırada bebeğinizin metabolizması da gelişiyor.

8. Hafta – Oluşumlar Dünyası:  

Bir önceki büyüme atağı ile arası oldukça yakındır çünkü bebeğiniz hızla gelişiyor. Bu nedenle tam rahat edicez derken ne olduğunu anlamadan yeni bir atak haftası başlar. Bu dönemde bebeğiniz kafasını dik tutmaya başlar, ses duyduğunda bakabilir. Kendi elini kolunu incelemeye başlar, tam tutamasa da oyuncaklarına uzanır. Gaz sancıları yoğun olabilir. Uyku düzeni tamamen değişip, bozuladabilir. Sizin için de oldukça yorucu bir atak dönemidir.

12. Hafta – Yumuşak Geçişler Dünyası : 

Artık bebeğiniz daha hızlı gelişiyor ve daha aktif olmaya başlıyor. Sizin hareketlerinizi takip edebilir, oyuncaklarını tutabilir, çıngırağı sallayabilir, sizin yardımınızla yüzüstü dönebilir. Sağa, sola dönebilir. Sesini keşfeder, değişik sesler çıkarır, bolca salya akıtabilir. Gaz sancıları biraz olsun azalabilir bunun nedeni kaslarını daha iyi kontrol edebilmeyi öğrendiği içindir. Oyun halısı ile oynamak için güzel zamanlar.

19. Hafta – Olaylar Dünyası:  

Bu atak dönemi diğerlerinden daha uzun sürebilir. Bebeğiniz artık oyuncaklarını daha sıkı tutmaya başlar. Kendi ismine tepki verebilir. Aynada kendini gördüğünde de tepki verir. Anne/babayı yakınında görmediği zaman meraklı gözler etrafı arar 🙂 Ses, ışık, hareket, tat ve dokudaki geçişleri daha rahat algılayabilir.

26. Hafta –  İlişkiler Dünyası : 

Bebeğiniz sizden ayrıldığında tepki vermeye ve ağlamaya başlayabilir, sesleri ve kelimeleri taklit etmeye çalışır. Eşyaları gösterip tutturma ve huysuzlanma davranışları başlayabilir. Tam bir keşif dönemidir. 6. ay ile birlikte ek gıda dönemi de başlar. 

37. Hafta – Kategoriler Dünyası: 

9. ay civarı görülen bu büyüme atağında, bebeğiniz emeklemeye başlayabilir. Ce-ee gibi oyunlarda size eşlik eder, alkış yapar, güle güle hareketi de yapabilir. Aynada kendini tanır, büyüklerin hareketlerini taklit etmeye çalışır. Ancak ruh hallerinin oldukça git-gelli olduğu dönem diyebiliriz. Gülüyorduk ne oldu şimdi böyle ağlıyor anlamadım diyebileceğiniz bir dönemdir 🙂

46. Hafta – Zincirleme Olaylar Dünyası: 

45 gün kadar süren bir atak dönemidir. Ve bu dönemi geçirmiş her anne , en zor atak dönemlerinden biri olduğunu söyler. Bebeğiniz 1 yaşa gelmesine çok az kala , ayakları üstüne basmaya başlar. Yön duygusu gelişir, gitmek istediği tarafı size gösterebilir. Anne , baba sorulduğunda gösterir, kişileri ve hayvanları ayırt etmeye başlar, zeka halkalarını dizebilir, basit 2’li 3’lü yapbozları yapabilir. Yemeği kendisi yemeye çalışabilir. 

55. Hafta – Programlar Dünyası :

1 yaşını geçen bebeğiniz resim çizme denemelerine başlayabilir. Artık isteklerini daha kolay size gösterebildiği bir dönemdir. Elbiselerini dolaptan çıkarmaya çalışabilir, kapıya gidip gezmeyi işaret edebilir. Kendi başına sorumluluklar almak ister ve size yardım etmeye çalıştığını bile gözlemleyebilirsiniz. Bu atak dönemi en sakin geçen atak dönemidir.

64. Hafta – İlkeler Dünyası: 

Bu dönem yine size yardımcı olmaya çalıştığı ve sorumluluk aldığı bir dönemdir. Kendi eşyalarını , kendi odasını tanıyabileceği ve sizin komutlarınızı daha rahat anladığı bir dönemdir. Sizin uyarılarınızı anlar ve dikkate alır. “Hayır” , “Dur” kelimelerini sıklıkla kullandığımız bu dönemde sizi oldukça iyi anlayacaktır 🙂 Fakat bu dönem istedikleri olmadığında oldukça hırçınlaşabilir ve yaptırmakta diretebilirler. Kuralları ve sınırlarınızı belirlemeniz için oldukça iyi bir dönem.

75. Hafta – Sistemler Dünyası:

Artık bebeğinizin bebeklikten çıkmaya başladığı dönemdir. Son atak dönemi olsa da 2 yaş sendromunun temelleri bu haftalarda atılır ve devamında 2 yaş sendromunun ayak seslerini oldukça duyarsınız 🙂 Artık kendi istekleri ve kararları olan bir birey olan bebeğiniz , istediği olmadığında oldukça öfkelenebilir hatta krizler yaşayıp sinirleri ve sınırları zorlayabilir 🙂 Artık söylenenleri çok daha iyi anlar ve kendisi de daha fazla sözcük ile kendini ifade etmeye başlar. Resim yapmaya oldukça istekli oldukları bir dönem olduğu için duvarlar , dolaplar karalanabilir. Bu nedenle sınırları belirleyip ona bir tahta ve resim defteri alabilirsiniz..

Atak Döneminde Yapmanız Gerekenler

Bebeğiniz normalin dışında huzursuzsa ve daha çok ağlıyorsa, uykusu, yeme düzeni bozulduysa ve hiçbir sağlık sorunu yoksa hemen atak döneminde misiniz diye kontrol edin, çünkü büyüme atakları başlamış olabilir. Bunu bilmek hem sizi bebeğime ne oluyor diye  panik yapmaktan kurtaracak hem de sebebini bildiğiniz için daha sabırlı olacaksınız.

Bebeğiniz eğer atak haftalarındaysa onun gelişimi için bir kademe atladığının farkında olarak sabırlı olun ve onunla hep temasta kalın.

Bol bol sarılın, sevin.
Huysuzluk anlarında oyunlar yapıp yönlendirin, küçük bebeklerinize masaj yapıp rahatlatın.
Geçeceğini bilin ve gerilmeyin ki bu stres ona da yansımasın.
Banyo yaptırıp gevşemesini sağlayın. Kucağınıza alarak sevginizi gösterin. Ninniler, şarkılar söyleyin, evde birlikte gezinin.
Büyüme atakları sadece sabır gerektiren dönemlerdir. Hangi atak haftasında olduğunuza bakıp, bebeğinizde bu dönemden sonra ne gelişimler olabileceği konusunda bilgi sahibi olarak kendinizi motive edebilirsiniz.

Şimdiden sağlıklı gelişimler dilerim ..

Bebeklerin uyku saatlerini incelemek isterseniz buradan ilerleyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara