Bebeklerde İlk 6 Ay Uyku Düzeni

Bebeklerde ilk 6 ay uyku düzeni , düzensiz gibi görünse de aslında biraz araştırınca yapılacak eylemler basit 🙂 Yeter ki okuyun, öğrenin. Hamileyken aman sağlıklı doğsun da başka bir şey istemem derken, aslında daha sonra çok şey isteyeceğimizi hayal edemiyoruz. Ah birazcık uyusam, biraz dinlensem, biraz düzgün beslensem, azıcık kendime zaman ayırabilsem, kremimi sürebilsem, yeniden oje sürebilsem, dişlerimi düzenli fırçalayabilsem, duşa rahat girebilsem… daha sayarım da sayarım. Tüm bunları isteyebileceğinizi hayal edemiyorsunuz değil mi ?

İşte doğum yaptıktan sonra bu ve benzeri istekleriniz dile gelmeye başlayacak. Tebrikler, siz de artık tam bir annesiniz 🙂 Lohusalık buhranının peşinden bu istekler de gelmeye başladım mı, döngüye girmişsiniz demektir.

İlk 3 Ay Bol Kucak ve Ten Teması

Bebeklerde ilk 6 ay uyku düzenini iki bölüme ayıracak olursak, ilk 3 ay ve sonrası olarak ayırabiliriz. Uzmanlar ilk 3 ay bol ten teması ve kucağın anne-bebek bağlanması için çok önemli olduğunu vurguluyor. Ben tabi bunu biraz abartarak “ne olacak canım 5-6 aya tamamlayalım şu işi” diye düşünmüştüm..Nerden bileyim daha da uzatabileceğimi. Şu an ten temasının nirvanasındayım. Ama siz bunları okuyorsunuz ya, lütfen yapmayın bu hatayı..

Hata diyorum çünkü herşeyin dozunun fazlası zarar. Kime zarar? Tabi ki bebeğinize değil, size. Oksijen maskesini uçaklarda nasıl önce kendimize takıyorsak, annelikte de önce kendimize takmamız gerektiğini unutup, kendimizi nefessiz bırakma pahasına bebeğimize odaklanıyoruz.

İlk 3 ay emzirip uyutmak, kucakta sarıp sarmalamak serbest, o nedenle bugünlerin de kıymetini bilin.

Ben Masal’ı ilk 3 ay emzirip uyutuyordum ve maalesef 2. ayından sonra Masal her beşiğe bırakışımda uyanıyordu.  İlk 1 ayki uykusundan eser yoktu. Mecburen kucağımda uyutmaya devam ediyordum. “Daha çok küçük zaten, kucağımda yatıp uyusun ne zararı var”diye düşünüyordum. O kucağımda uyurken ben televizyon izliyordum. Fakat evde yalnızsam hiçbir şey yapamıyordum, ne iş, ne yemek.. Bu da demek oluyordu ki düzensiz beslenme.. Bir de gündüz uykularını öyle düzensiz ayarlamıştım ki çocuk gündüzleri bol bol uyuyor ama gece olunca bir türlü uyumuyordu. 2. aydan sonra bizim için uyku konusu tam bir kabus olmaya başlamıştı.

Gece ile Gündüz Karışması

Aslında olan şey belliydi. Masal’ın gecesi gündüzü birbirine karışmıştı. Ben o sıra bunu anlayamamıştım. Yaklaşık 3 hafta kadar Masal geceleri hiç uyumadı. Evet gerçekten hiç! Bir ben, bir eşim sürekli uğraşıp durduk. Salladık, gezdirdik olmadı.. Emzirdim öyle uyutmaya çalıştım, olmadı. Meğer uyku saatlerini ayarlayamamışım. Aslında bir tek uyku saatlerini değil, uyku için gerekli ortamı da iyi sağlayamamışım. Salonda emzirip orda uyumasını bekliyor, sonra içeriye kadar kucağımda yürüyüp beşiğe bırakmaya çalışıyordum. Tabi ki uyanıyordu.

Hala o kadar saat uyanık kalması bana garip geliyordu ama 4. ay itibariyle birşeyler yapmam gerektiğini biliyordum. Uyumamaktan ve düzensiz beslenmekten oldukça kilo vermiştim. Masal geceleri uyumadıkça ben ağlıyordum artık sinirlerim mahvolmuştu.

Masal gece bizi dikip, sabah 7 civarı uykuya dalıyor, öğlen 1-2 ye kadar da uyuyordu. Yani ilk 40 gün gece 1’de uyuyup sabah 8’de kalktığı uykusu resmen gündüze kaymıştı. Düzensizliğin sonu buydu!

Dara düşünce başladım uyku konusunu yavaş yavaş araştırmaya , yavaş diyorum çünkü hala göz ucuyla bakıyordum. Ama şunu öğrenmiştim ki 4. ay itibariyle uyku rutini ve uyku saatlerini artık ayarlamam lazımdı.

Bebeklerde ilk 6 ay uyku Düzeni / 4.Aydan Sonra Uyku Rutini

Nedir bu uyku rutini?  Tabi ki 4 aylık bebeğin farkında olabileceği şekilde rutinler belirlemek lazım. Mesela banyo , banyo sonrası hafif masaj, pijamaları giydirme.. Ve sonra mutlaka bebeğin uyuyacağı odaya gidip karanlık bir ortamda onu uykuya hazırlamak. Uyku rutini için 15 dk yeterli bir süre. Ben emzirerek uyutmaya devam ettiğim için genelde pijamaları giyip hatta biraz ninni eşliğinde uykuya doğru yöneliyorduk. Banyoları kışın 2 günde 1 yapıyorduk. Fakat artık mutlaka akşamları karanlık ve sessiz odaya çekiliyordum. Bu bana ilk zamanlar çok sıkıcı gelse de zamanla bu düzene alıştım.

Masal ilk zamanlar emiyor fakat bu düzene yeni geçiş yaptığımız için uykuya dalmıyordu, ben uykuya dalmayınca salona ve aydınlığa götürmek yerine, beraber karanlık odada yatakta uzanmaya devam ediyordum, uzanıp ninni söylüyordum biraz  sessizce konuşuyordum, babası da çoğunlukla bize eşlik ediyordu. 1 saat bu şekilde geçirip tekrar emziriyordum ve hoop bir bakıyordum ki dalıyordu. Uyumaya başladı diye zaten öyle sevinmiştik ki emerek uyuması  o zamanlar beni hiç rahatsız etmiyordu.

Doktorun tavsiyesi ile geceleri de rüya emzirmesine başlamıştım, o daha hafif söylenerek uyanmaya başlarken tam ayılmadan alıp emziriyordum böylece uykuya devam ediyordu. Gece biraz da olsa bu şekilde uyuyabilmek bize iyi gelmişti. Ayrıca bir uyku arkadaşı edinmemizi tavsiye etmişti onu da ebebekten almıştık, amigurumi almanızı tavsiye ederim.

Artık uyku ile ilgili bir çok yazı okumaya da başlamıştım. En çok tartışılan konu da uyku eğitimiydi. Verilmeli mi verilmemeli mi?

Bebeklerde İlk 6 ay uyku düzenini sağlamak için Çare Uyku Eğitimi mi?

Yaz ayları yaklaşıyordu ben de artık acaba Masal kendi kendine uyumayı öğrenebilir mi diye düşünüp duruyordum. Uyku eğitimi konusuna iyice sarmıştım. Bir çok yazı, yorum, bu konudaki tartışmaları takip ediyordum. Kitle resmen ikiye bölünmüştü. Ya tamamen karşı olan bir grup ya da tek çarenin bu olduğunu söyleyen grup olarak ayrılmışlardı. Ben ne tarafta duracağımı nereden bilecektim 🙂 Tabi ki annelik içgüdülerinize kulak vereceksiniz. Bir de eğer hazır değilseniz cesaretiniz yoksa hiç bu işlere girmeyin derim. Sonuçta yapacağınız bir yanlış bebeğinizin ruhsal durumunu da etkileyecektir.

Evet ben böyle düşünürken bir yandan da artık rahatlamak istiyordum, 5. ayda Instagram’da bir psikolog çıktı karşıma. Online olarak uyku eğitimi veriyordu. Kendisiyle bu konuda mesajlaştım ve uyku eğitimine başlamak için en iyi zamanın 5. ay olduğunu söyledi. Mart ayındaydık fakat ben onu sorgula, bunu sorgula derken eğitime bir türlü başlatamadım, sanki hazır değildim.

Tam hazır olduğumu düşündüğümde de Masal 7 aylık olmuştu ve biz yaz tatiline gidecektik. Psikolog dedi ki tatile gitmeden en az 2 ay önce uyku eğitimi vermelisiniz. Aksi takdirde tatilde bozulmalar olurmuş eğitim işe yaramazmış. Haydaaa!! Dedim en iyisi ben yazdan sonra vereyim şu eğitimi, az daha dayanayım . Diye diye erteledim de durdum. İyi mi yapmışım, kesinlikle! O psikolog gerçekten de kompleksli bir insanın tekiymiş. Bir gün profilinde bir okudum ki bebeğin biri 5 saat ağlamış ve sonra uyumayı öğrenmiş. Bunu da başarı diye yayınlıyor. Ben çocuğumu 5 saat ağlatacak olsam zaten senden niye uyku eğitimi alayım ki ? Verilen paraya yazık! İyi ki de o kişiyle çalışmamışım.. Zaten sayfasına yorum olarak bunu yazınca da beni engelledi hemen:) Üstelik gayet düzgün bir üslupla yazıp  sormuştum.Her işte bir hayır var! Bazı işlerde de hıyarlar 🙂

Destekli Uyku

Merak edicek olursanız hala uyku eğitimi vermedim, veremedim. Bütün bir yazı o sıcakta kabus gibi geçirdim, Masal kucağımda uyuyor ve ben ter içinde.. Geceleri defalarca uyanıyor. Emerek uyuyan bebekler geceleri aç olmasalar dahi alışkanlıktan uyanıyorlar çünkü bir bebek her 45 dk da bir aslında uyanırmış, uyumayı bilen bebek yeniden uykuya dönebiliyormuş ama bu şekilde meme ile ya da sallanarak destekli uyuyan bebek maalesef  uyanıp yine o desteği arıyormuş.

Masal’a uykuyu nasıl öğrettim okumak isterseniz buradan “Uyku Eğitimi” yazıma ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara