Yazı alt metni

Bebekle Evdeki İlk Gün

Hastaneden çıkarken insanı bir heyecan sarar. 9 ay bitmiş, bebeğinizi almış yeni bir dünyaya doğru yürümeye başlarsınız. Peki bebekle evdeki ilk gün hayal ettiğiniz gibi mi geçecek?

Hastaneden Çıkış

Doğum yaptığım hastanenin uzak olmasının tek sıkıntısını dönüş yolunda çektim. Bir Cuma günü tam da trafikli bir saatti.
Bir de sezaryenle doğum yapmışım, dikiş ağrıları başlamış. O yol benim için tam bir işkenceydi.

Masal yanımda, pusetinde melekler gibi uyuyordu. Tek güzel anı olarak.. Arabayla girdiğimiz her çukur, geçtiğimiz her tümsek, hızla basılan fren ağrımı arttırdığı gibi, sinirlerimi de oynatıyordu. Zaten hormonlar karman çorman, lohusalık başlamış.. Ben o yolu ağlaya ağlaya geldim. Bebek yerine annesi ağlıyordu 🙂

Evde ilk Gece

O gece eşim çalışıyordu. Müzisyen olduğundan dolayı aslında haftada bir kaç gün geceleri çalışıyordu. Yanımda annem vardı. Ben eve gelmiş yolun bende yarattığı sancılarla ve ağlamakla meşgulken annem Masal ile ilgileniyor, Erkut ise evden çıkmadan önce , hastanedeyken çağırıp kiraladığımız süt pompasını kurmakla uğraşıyordu.

Ben kafamda binbir soru, ağlarken bir yandan da “İstanbullu Gelin” dizisini açmaya çalışıyorum.. Sanki herşey çok normal, oturucam dizi izleyeceğim. Tabi ki öyle olmadı 🙂

Masal uyuklarken ben süt dolan göğsümü biraz rahatlatmak için, pompayla ilk deneyimimi gerçekleştirdim. O ara birazcık da diziye bakabildim. Sonra Masal uyandı ve evde  yardımsız, hemşiresiz ilk emzirme deneyimini de yaşadık. Neyseki Masal memeyi kolay kavrayan bir bebekti. İnsan ilk yalnız kaldığında neyi nereye koyacak bilemiyor ama öğrenmiştim daha önce, yapabilirdim..Bu nedenle daha önceki yazımda doğum kurslarının faydalarından bahsetmiştim. Gerçekten de işe yaradı benim için.

İlk Gece Uykusu

Uykuyla ilgili henüz hiçbir şey bilmiyordum. Emzirip beşiğe koyarım uyur nasılsa dedim hep. Yeni doğmuş tabi biraz uykuya düşkün olacak.. Gece kendim de yatıcakken onu emzirdim, yanımdaki beşiğe koydum. Tabi ben dikiş ağrılarımdan yatabildim mi ? Hayır! Robot gibi uzandım kaskatı durdum , yanımda bir bebek, acemiyim.. Ne yapıcam tam bilemiyorum.. Annem var ama o çoktan unutmuş zaten bebek bakmasını.

Neyse ki Masal gece 3’te uyandı ve ben kaptığım gibi anneme götürdüm, altı değişsin diye. Çünkü ağrılarımdan rahat hareket edemiyordum henüz. Sonra emzirip tekrar yatırdım . Fakat Masal sık uyanmaya başladı. Galiba karanlık sevmiyor dedim, hafif ışık açtım. Herşeyi araştırmışım da bu uyku konusunu hiç okumamışım. En büyük hatam! Ve ağrılarla uğraşırken hala daha uyku konusunu araştırmıyordum.

İnsanın en endişeli zamanları bebekle evdeki ilk gün, günler oluyor. Gidip gelip kitapları açıyor, bebek bakımına dair kitapları okuyordum. Hastanede kalırken Masal’a banyo yaptırdıkları sırada inip videoya bile almıştım. Evde onu izleyecek ve tüm adımlarıyla doğru yıkayacak, doğru tutacaktık.

Her ama herşeyine o kadar titizleniyordum ki sanırım yine olsa yine aynısını yaparım, sonuçta ilk deneyim. 2. Si olsa yine aynısını yaparım fakat bu sefer ustalıkla 🙂 Ama tek sınıfta kalışım uykudan oldu Masal’ın bebeklik sürecinde. En iyi nasıl rahat eder, beşik içindeki çarşafından odanın ışığına kadar düşündüm . Ben yaptım siz yapmayın bu hatayı, mutlaka doğumdan önce öğreneceğiniz ilk şey Uyku rutinleri ve uykuyla ilgili bilgiler olsun. Minicik bebek tabiki kucakta olur diye düşüneceksiniz benim gibi ve hep erteleyeceksiniz biliyorum. Kucak durumu 3 -6 aya kadar geçerli ama sonrası ?

İşte asıl mesele zaten sonrasını yönetebilmek.. Ben ipleri elimden kaçırmıştım.

Sonraki günler neler oldu ve benim uyku ile ilgili yaptığım yanlışlar nelerdi? Buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Şunlar da ilginizi çekebilir
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara