Bebek İçin Doğumgünü

Canınızdan çok sevdiğiniz yavrunuzun özel günü geldi çattı. Belki de bu onun ilk özel günü. Bebek için doğumgünü hazırlıklarında araştıracağınız bir çok konu vardır. Bebeğinizin o gün ne giyeceğinden tutun da pastasının ve süslerinin konseptine, kurabiyelerin şekline ve en önemlisi nerede yapacağınıza kadar düşünür ve araştırırsınız.

Ben de sizler için kendi araştırıp bulduğum yerleri ve önerileri paylaşacağım. Bebek için doğumgünü yapmak hem eğlenceli hem de heyecanlı bir iştir. Fakat önce karar vermeniz gereken bazı noktalar  vardır;

Doğumgünü evde mi dış mekanda mı olacak?

İlk olarak karar vermek gereken şey doğumgününü nerede yapacağınız. Buna tüm koşullarınızı göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Öncelikle eğer şu aralar yaşadığımız gibi salgın bir hastalık varsa (koronavirüs) ben kesinlikle, çekirdek ailenizle evde yapmanızı tavsiye ederim.  Sonuç olarak siz ya da bebeğiniz hasta olacağınıza evde de yeteri kadar hazırlanıp ona güzel bir anı bırakabilirsiniz.

Eğer salgın durumu yoksa ki inşallah biran önce biter 🙂 ve bütçeniz müsaitse işe mekan araştırarak başlayabilirsiniz demektir.

Kararınız Doğumgününü Dış Mekanda Yapmak İse

Karar verdiniz ve dış mekanda yapacaksınız. O halde bu iş için gerçekten başarı ile çalışan parti evlerini öneririm. Mesela bu iş için ben instagramdan “Bi Parti Evi” ni bulmuştum.

Masal’ın İlk Doğumgününden Bir Fotoğraf
Unicorn konsepti ile Parti evi’nin hazırladığı kutlama masası 🙂

Dış Mekan Tercihinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Bir mekanla anlaştığınızda A’dan Z’ye tüm hazırlıkları onlar yapıyor ve siz sadece kıyafetlerinizi ayarlayıp, doğum günü saati yaklaşırken orda oluyor olmalısınız 🙂  Çünkü bu anneler için oldukça konforlu oluyor. Malum biz anneler tuvalete gitmeye, duş almaya vakit bulamazken , herşeyi organize etmek tabi ki zor olabilir. Yani özetle tüm detaylarla seçtiğiniz mekan ilgileniyor olmalı.
 • Eğer benim zamanım var tüm hazırlığı ben yapacağım bana sadece mekan lazım diyorsanız da bence parti evleri yerine oturduğunuz yere yakın restoran ya da cafe tarzında seçim yapabilirsiniz. Seçtiğiniz mekanı kapatmayacaksanız kalabalık olmayan bir mekan olmasına dikkat edin derim. Aksi halde gürültü vs derken doğumgünü davetlilerinizle güzel vakit geçirmek ve sohbet etmek zor olabilir.
 • Bunun dışında oturduğunuz bölgeye göre parti evlerini aratabilir ve detaylı olarak hepsiyle görüştükten sonra karar verebilirsiniz. Oturduğunuz yere yakın olması trafikli bir şehirde yaşıyorsanız , yetişmek açısından sizi strese sokmayacaktır.
 • Seçeceğiniz parti evi ya da mekan size esnek saat seçeneği verebiliyor olmalı. Sonuçta doğumgününü bebeğinizin uyku saatlerine göre ayarlayacaksınız.
 • Seçeceğiniz parti evi olacaksa, dilediğiniz konsepti size hazırlayabilir kapasitede olmalı
 • Giyeceğiniz kıyafete karar verin =) Çocuğunuzla uyumlu bir kombin de giyebilirsiniz. Bu şekilde size kombin kıyafet diken sayfalar var. Sizlere yazının devamında önereceğim.

Kararınız Doğumgününü Evde Yapmak İse

Evde doğumgünü yapmanın keyfi de bir başkadır. Hele ki bebeğinize bakmak konusunda size destek olan birileri var ise ve bu sayede zamanınız varsa her detayla tek tek uğraşmak eğlenceli olacaktır.  Evde doğumgünü yapanların büyük  bir emek sarfetmesi gerekir.

Yine salgın hastalık durumu yoksa ve arkadaşlarınızı, akrabalarınızı çağırabileceğiniz bir doğumgünü yapıyorsanız daha detaylı hazırlanmak isteyebilirsiniz.

Evde Doğumgünü Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Öncelikle bebeğiniz için bir konsept belirlemelisiniz. Sevdiğiniz çizgi film karakterleri olabilir ya da sevdiğiniz renkli motiflerden , kuğulardan , kuşlardan , çiçeklerden herhangi bir desen belirleyin. Renk cümbüşünü önlemek için uygun tonlardaki renklere yoğunlaşın.
 • Konsepti aşağı yukarı belirledikten sonra uygun süsleri bulabileceğiniz , sizin isteğinize göre hazırlayan sayfalar var , onları instragramdan araştırabilirsiniz. Aynı zamanda ben de sizlere fikir olması açısından önerilerde bulunacağım.
 • Konseptinize uygun pasta ve ikramlık kurabiyeler seçin. Bunun için bir butik pastacı ya da pastane ile anlaşabilirsiniz. Instagramda bu tarz sayfalar var, önerilerimi yazının en altında bulabileceksiniz.
 • Kendiniz  ve bebeğiniz için giyeceğiniz kıyafete karar verin. Bebeğinizle birbirinize uyan tonlarda bir şeyler giymeniz daha sevimli duruyor.
 • Eğer çekirdek aile olarak bir kutlama yapıyorsanız daha mütevazi süslemelerle çok da kolay hazırlayabileceğiniz kendi bisküvi pastanızla da kutlamanızı yapabilirsiniz 🙂 Biz salgın döneminde bir kaç balon , kendi yaptığım kolay pasta ve bebeklerini dizdiğimiz süslü bir masa ile kutlamayı yapmıştık. 2 yaş doğumgününde pandemiden ötürü Sadece tacını özel yaptırdım , kıyafeti ebebektendi. Ben de evdeki kıyafetlerimden ona uyumlu olan bir tane giymiştim:)

Benden Öneriler;

 • Doğumgünü mekanı için İstanbul’da oturanlara daha önce de dediğim gibi “Bi Parti Evi” ni önerebilirim. Bütçesi otel bütçelerine göre daha uygundur ve tüm detaylarla kendileri ilgilenir. Yeri Koşuyolu’nda. Fakat bu size uymuyorsa #partievi etiketi ile instagramda aratırsanız karşınıza çeşitli seçenekler çıkacaktır. Sizin kriterlerinize uyanı seçebilirsiniz. Bütçeniz iyi durumda olsa bile tavsiyem bir düğün yapıyormuş gibi para isteyen mekanları seçmeyin. Kraliyet ailesinin veliahtına parti veriyor gibi şatafatlı bir doğumgünü yapmak biraz da itici bence. 🙂
 • Kıyafetler konusuna gelicek olursak ben bebeğimin doğumgünü kıyafetini “Momsandones” sayfasından diktirdim. Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.
 • Doğumgünü taçları konusunda tek geçtiğim sayfa ise “sihirlitac” sayfası. Onun da Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz. Çok uygun fiyata harika taçlar tasarlıyor. Bebeğinizin kıyafetine uygun tacı buradan almanızı şiddetle öneririm. Hatta kendinize de 🙂
 • Partiyi evde yapıyorsanız süsleri söyleyebileceğiniz uygun sayfalar var. Örnek olarak; “Kokulu_etiket” sayfası mütevazi süsler yapıyor. Instagramda yine #partisüsleri etiketi ile arama yaptığınızda karşınıza çeşitli sayfalar çıkacaktır. Trendyol‘da da çok güzel süsler bulabilirsiniz.
 • Sizlere önerebileceğim butik pastacılardan biri “cookiesbylebriz“. Bütçeniz müsaitse pastaları harikadır.  Ayrıca “mutludukkan” sayfasından da güzel pastalar seçebilirsiniz.

Bebek İçin Doğumgünü Yaparken Altın Kural

Bu konuyu büyük bir başlık altında ayrıca yazmak istedim çünkü günümüz koşullarında oldukça önemli bir konu.

Eğer davetlilerin geleceği bir doğumgünü yapıyorsanız lütfen hiç çekinmeden davet edeceğiniz kişilere; eğer o gün hasta ise ya da çocuğu vs hasta ise doğumgününe kesinlikle katılmamalarını rica edin. Bu ayıplanacak ya da alınacak bir konu değil.

Bu gibi organizasyonlar grip gibi hastalıkların oldukça kolay bulaşabileceği alanlar . Bu nedenle hasta olanların gelmemelerini rica etmeti unutmayın. Bırakın sırf bu nedenle alınacak olan insanlar da alınsın. Kimsenin hasta olmadan mutlu bir organizasyonla hatırlayacağınız doğum günü olması ve herkesin sağlıklı olması en önemlisi 🙏🏼💜

Mutlu nice yaşlarınız olsun 🐥🎂

 

Bir bebeğe doğum günü için alınacak en güzel hediye oyuncaklardır. Oyuncak seçimi yazımı okuyup ilham almak isterseniz , bu linkten yazıma ulaşabilirsiniz 🙂

 

 

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 32 yazı
Annelik Masalı
Annelik Masalı
Yorumlar (2 yorum)
Kemal avcı
Kemal avcı Cevapla
- 19:29

Cıvıl cıvıl bir site.Başarılar..

  Annelik Masalı
  Annelik Masalı Cevapla
  - 20:12

  Çok teşekkür ederim 🌈

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara